Бутелуа — витончений злак

Декоративні злаки в центр уваги потрапляють тільки в кінці садового сезону. Коли основні садові культури завершують цвітіння, а палітра саду кардинально змінюється, їх музичний коливання і витонченість не можуть не викликати захоплення. Незважаючи на те, що всі злаки схожі між собою будовою, у кожного є і яскраві індивідуальні риси. Великі і маленькі, розлогі і акуратні, вони завжди особливі. Одна з таких ексклюзивних красунь – поки рідкісна у нас бутелуа. Її волоті схожі на дивовижні лопаті пропелера або щітки, а сама рослина припасло чимало сюрпризів.

Нестандартне цвітіння королеви прерій

В ландшафтному дизайні стрімкими темпами поширюються тенденції порівняно нового, але дуже універсального течії — стилю прерій. Один з напрямків пейзажного дизайну, надихнувшись типовими панорамами Північної Америки, пропонує створювати сади в степовому стилі, вимагають мінімального догляду. Цей стиль багато в чому робить ставку на дернинные багаторічники і декоративні трави. І саме завдяки його популярності в ряди фаворитів останніх років потрапив один не зовсім звичайний злак – бутелуа витончена.

Бутелуа — витончений злак- Бутелуа,витончена,пасовищна,москітна,бизонья,трава,декоративні злаки,догляд,вирощування,розмноження,фото

Бутелуа на батьківщині, так і у нас, відома під іменами пасовищної, москітної або бизоньей трави (щоправда, останнє прізвисько бутелуа ділить з ще одним злаком — buchloe з куди менш привабливими дернинами, вдвічі нижче, більше підходить на роль альтернативи газонів).

Незважаючи на те, що рід бутелуа включає понад 40 видів рослин, у садовій культурі вирощують лише одну красуню — бутелуа витончену. Це рослина – ендемік Північної Америки, зростаючий на великих рівнинах, у безплідних грунтах і безкраїх степах. Його особливо цінують як пастбищную культуру, але в Європі і у нас бутелуа – рослина швидше декоративна.Бутелуа утворює дуже густі і розлогі, поступово розростаються дернини. Завдяки досить скромному висоті вона універсальна, компактна, доречна навіть у садах невеликій площі. Це один з кочкообразующих злаків, завжди виглядають трохи дико і які підкорюють природною красою. У висоту бутелуа сягає від 20 до 50 см. Дернинки спочатку компактні, але з віком розростаються до 40 см в діаметрі.

Бутелуа — витончений злак- Бутелуа,витончена,пасовищна,москітна,бизонья,трава,декоративні злаки,догляд,вирощування,розмноження,фото

Головна гордість і відмінна риса бутелуа — однобокі колоски в кистях суцвіть, які за формою більше всього нагадують відокремлені лопаті пропелерів. Правда, такий ефект вони виробляють на відстані, а ось поблизу найбільше нагадують густі однобокі щіточки. Оригінальні колоски розташовані горизонтально на верхівці пагонів, і нехай не найдовші, але дуже щільні і вкрай цікаві.

Бутелуа, завдяки своєму цвітінню, виділяється навіть в компанії інших злаків. Цвітіння бутелуа триває з червня по вересень, протягом усього літа. Але примітна не тільки обильноцветность рослини або форми колосків, але і зміни забарвлення. На початку, відразу після розпускання, колоски червоні, кармінові, полыхающие, дуже яскраві. Потім вони ніби облагороджуються, згадують про свою приналежність до сімейства злаків і світлішають, змінюючи інтенсивний рубіновий забарвлення на солом'яно-золотисті тони. Оскільки цвітіння дуже тривалий, з початку літа на рослині можна спостерігати колоски різного забарвлення, що тільки додає бутелуа привабливості.

Бутелуа в ландшафтному дизайні використовують:

 • в якості однієї з найбільш ефектних злакових культур для створення ефекту прерій або диких степів;
 • у великих групах і пейзажних масивах;
 • у пейзажних ансамблях і акцентах;
 • у невеликих плямах на газонах, біля доріжок;
 • в якості заповнювача грунту з низькою родючістю або неопрацьованих грунтів на «залишкових» смужках грунту;
 • у квітниках зі злаковими травами;
 • в якості альтернативи газонах на дуже жарких і сухих місцях, де неможливо проводити поливи;
 • пейзажного обрамлення м'яких і крокових тропок;
 • в ролі ефектного і дуже цікавого злаку у великих контейнерах, кам'яних квіткарках, великих горщиках;
 • у прикрасі зон відпочинку і терас, квітників-перепусток на мощених майданчиках;
 • срізної рослини для отримання оригінальних суцвіть для сухих букетів.
Бутелуа — витончений злак- Бутелуа,витончена,пасовищна,москітна,бизонья,трава,декоративні злаки,догляд,вирощування,розмноження,фото

Бутелуа особливо хороша на передніх планах, доріжок у тому, що у неї так багато прекрасних деталей. Вона немов запрошує помилуватися собою і поблизу набагато привабливіше, ніж здалеку. Використовуйте її там, де зможете розглянути забавні колоски і однобокі щіточки з різним забарвленням.

Умови, необхідні бутелуа в саду

Королева прерій бутелуа дивним чином поєднує високу зимостійкість і крайню теплолюбивость. Це рослина так витривало, що його можна висаджувати і в третій зоні, набагато північніше середньої смуги. Доказом здатності бутелуа витримувати дуже сильні морози служить і те, що цей злак успішно росте в гірських масивах Канади. А теплолюбивость бутелуа проявляється в потребі рости на теплих, відкритих і сонячних майданчиках. Чим сухіший і просторіше буде майданчик, на якому висадили бутелуа – тим красивіше вона буде рости. Це один з найбільш сонцелюбних злаків, але цвісти не менш рясно москітна трава буде і в розсіяному освітленні.

Бутелуа — витончений злак- Бутелуа,витончена,пасовищна,москітна,бизонья,трава,декоративні злаки,догляд,вирощування,розмноження,фото

Грунту для бутелуа потрібні специфічні. Чим біднішими і бідніший грунт, тим для цього злаку краще. Поживні грунту залиште для більш вимогливих декоративних трав, а бутелуа використовуйте для прикраси місць з запущеній, виснаженою грунтом. Дуже важливий параметр – сухість. Бутелуа не любить підвищеної вологості, а тим більше вогкості, і для неї в саду підбирають самі сухі майданчика.

Догляд за бутелуа дійсно мінімальний

Важко знайти рослина більш проста у вирощуванні, ніж бутелуа. Цей злак не просто добре виносить засухи, але буквально обожнює їх. І навіть у найспекотніші дні і при відсутності опадів протягом нетипово довгого періоду влітку поливати цей злак не потрібно. Також абсолютно не потрібні бутелуа і будь-які підживлення — скільки б злак ні зростав на одному місці.

Фактично, за бутелуа взагалі не потрібно доглядати. Це один з тих злаків, про яких можна забути в плані турботи і просто милуватися їх красою. Єдине виключення – надмірно активне розростання, під час якого бутелуа можна стримати відділенням зайвих дернинок. Та й зрізати волоті-колоски бутелуа доведеться самостійно. Зробити чистку дернинок можна коли завгодно – восени, напередодні зими або відкласти стрижку до весни, прикрасивши сад трепетними і незвичайними колосками, які чудово виглядають під снігом.

Якщо бутелуа використовують як почпокровровное рослина або альтернативу газону на екстремально сухих грунтах, її можна низько скошувати для отримання більш щільного покриття. Краще стригти бутелуа як квітучі газони—два рази на рік або 1 раз на рік на висоту близько 5 див.

Бутелуа — витончений злак- Бутелуа,витончена,пасовищна,москітна,бизонья,трава,декоративні злаки,догляд,вирощування,розмноження,фото

Розмноження бутелуа

Бутелуа, мабуть, найпростіший у розмноженні злак. Нові рослини можна отримати і простим поділом кущів та дернинок, але куди простіше завести цю рослину з насіння. Вони у бутелуа проростає при температурі від 20 градусів тепла, в будь-якому садовому грунті. Проростання дуже швидке, займає всього лише 2 тижні. А зростання сходів ще більш активний. До того ж, бутелуа дає рясний, але не агресивний і легко контролюється самосів, який можна використовувати для висадження на нових місцях.

Шкідники і хвороби

Бутелуа – повністю сталий садова рослина. Йому не страшні ні грибкові захворювання, ні шкідники. І навіть сусідство з зараженими культурами йому не заподіє ніякої шкоди. Але тільки якщо бутелуа не росте в сирому ґрунті: на таких місцях вона швидко загине від гнилі.