Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів

Бурбонські троянди – клас чудових садових кущових троянд і клаймингов, які завжди зберігали статус особливої групи сортів. Ці троянди не належать до сучасним, але виділяються і старих. Вони стали першим кроком до того фантастичного різноманітності троянд, які доступні нам сьогодні. Незважаючи на те, що бурбонські троянди всіх форм і розмірів прославилися в 19 столітті, у новому тисячолітті вони знову переживають період слави. Запашні, барвисті, особливі, вони привносять в сад елегантну класику.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Коротка історія великих Бурбонів

Окремий клас троянд, іменованих Бурбонськими (Bourbon & Climbing Bourbon) отримав свою назву зовсім не випадково. Воно прямо вказує на походження садових царівен – острів Бурбон, сьогодні перейменований в Реюньон. Тропічний рай, загублений в Індійському океані, подарував світові одну з найбільш легендарних груп троянд багато в чому випадково: завдяки зусиллям матінки-природи схрестилися легендарна старовинна троянда «Осінній Дамаск» (Autumn Damask) і тоді ще китайський новий сорт «Old Blush China». Новий китайсько-дамаський гібрид швидко став популярний і на Бурбоне, і на сусідніх островах під назвою «Троянда Едуарда». Поширенню бурбонских троянд по всьому світу і їх майбутньої завидною кар'єрою ми зобов'язані ботаніку Бреону, який передав насіння троянди в Королівський ботанічний сад і поклав початок схрещування з Галльськими трояндами. В результаті селекції і сформувався окремий клас під іменем Бурбон, що включав на піку своєї популярності в 19 столітті близько 500 сортів.

Сучасні вчені, давно змінили класифікацію троянд і зробили її ще більш заплутаною, по праву вважають, що саме бурбонські троянди є першим кроком до сучасним сортам. Вони послужили своєрідним провісником сучасної «трояндової революції», стали першою сходинкою до знайомих нам трояндам з поліпшеними характеристиками. Це французькі троянди, які лягли в основу процесу гібридизації і селекції нових ремонтантних і чайних троянд. І саме з них почалася ера троянд, здатних до повторного цвітіння.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

«Плюси» і «мінуси» бурбонских троянд

Клас троянд Bourbon & Climbing Bourbon поділяється на дві групи садових царівен:

 • великі кущові троянди з висотою близько 1,5 м;
 • клайминги, які можна вирощувати і на опорах, і як кущові троянди.

Будь-яку троянду, що представляє клас Бурбонских, дізнатися в саду або парку досить легко. Адже Не випадково і сьогодні, коли асортимент троянд інакше ніж понад різноманітним не назвеш, вони все ще зберігають статус особливих рослин. Великі і красиві квітки, сильний аромат, старовинна форма і махрова, як і тривалість цвітіння виділяють їх на тлі інших троянд. Є у бурбонів та інші позитивні якості:

 • кущі троянд цього класу потужні, сильно гілкуються, розлогі;
 • пагони у бурбонів дугастими або прямі, великі, товсті;
 • палітра кольорів коливається від білого кольору до пурпурного, червоного і рожевого, але більшість троянд все-таки рожеві;
 • переважна більшість сортів – махрові троянди;
 • листя бурбонских троянд щільні, більше нагадують чайно-гібридні троянди;
 • всі Бурбони здатні зацвісти повторно;
 • деякі сорти добре переносять легке притінення.

Але, поряд з плюсами, як і практично у кожного класу троянд, виведених до середини 20 століття, є у бурбонских красунь і свої негативні характеристики:

 • троянди цього класу чутливі до борошнистої роси та інших захворювань;
 • морозостійкість троянд невисока, вони уразливі для типових зим в середній смузі (без укриття обмерзають до рівня грунту);
 • повторне цвітіння слабке (особливо в регіонах з суворими зимами);
 • всі бурбонські троянди вимогливі до догляду, зокрема, до підкормкам.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Особливості вирощування бурбонских троянд

Всі без винятку бурбонські троянди в регіонах з суворими зимами краще висаджувати на сонячних місцях. Грунт потрібно підбирати уважно: бурбони – не кращі кандидати на озеленення неякісного, збідненого, погано обробленого грунту. Родючість ґрунту, її дренированность, легка текстура цих троянд вкрай важливі, як і водо - і повітропроникність. Бурбонські троянди потрібно висаджувати на хорошому віддалі від інших троянд, а плетисті – так, щоб навколо рослин вільно циркулювало повітря (арки і обеліски підійдуть краще, ніж посадка біля стін). Вільне пересування повітря – найнадійніший спосіб профілактики.

Догляд, його системність для всіх бурбонских троянд дуже важлива. Вони не так вимогливі до поливу (хоча посуха і зменшує інтенсивність цвітіння), але ось підживлення по праву можна назвати головним компонентом догляду. Для бурбонских красунь за сезон проводять два підживлення:

 1. ранньою весною, під час старту зростання використовують повне мінеральне або органічне добриво у вигляді мульчі (чудово для троянд цього класу підходить компост);
 2. обов'язкова підживлення відразу після завершення першої хвилі цвітіння (фосфатно-калійними добривами).

Обрізка – запорука потужного, рясного і тривалого цвітіння. Повторна хвиля цвітіння бурбонских троянд буде дуже мізерною, якщо рослини не отримають необхідне їм укорочення пагонів навесні. Обрізка бурбонів включає два компоненти:

 1. Санітарну і що проріджує чищення, видалення сухих і старих пагонів, а також разреживание центру куща для поліпшення циркуляції повітря (видалення зростаючих всередину пагонів).
 2. Обрізання для стимулювання цвітіння, включає укорочення головних, скелетних гілок на третину висоти і обрізку бічних гілочок на 3 нирки.

У бурбонских троянд обов'язково потрібно видаляти починають в'янути квітки, не даючи їм надовго затриматися на кущах.

Захист на зиму в середній смузі для бурбонских троянд повинна створюватися обов'язково. Всю опале листя знімають і з пагонів, і з грунту навколо рослини. Після фінальної живлення вологою, грунт під кущем мульчують торфом, компостом, іншими доступними матеріалами. Пагони троянди потрібно пригнути до землі (більшість бурбонів незважаючи на потужність гілок добре зв'язуються). Надалі стратегію укриття обирають на свій смак. Бурбонські троянди краще зимують під повітряно-сухим класичним укриттям, але можуть перезимувати і під окучкой сухими листям із закріпленим зверху нетканим матеріалом і ялиновим гіллям. В період відлиг і поки не встановляться стабільні морози укриття потрібно обов'язково провітрювати. Навесні захист знімають поступово, шар за шаром.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Кращі сорти бурбонских троянд

найпопулярнішою трояндою цього класу, своєрідною візитною карткою бурбонских троянд по праву вважають виведений в 1843 році сорт «Souvenir de la Malmaison». Дуже декоративна троянда висотою близько 1 метра з сильним, але компактним прямим кущем і красивим листям підкорює і великими, густо-махровими біло-рожевими квітками, і солодким ароматом з пряними нотками. Навіть те, що у красуні квітки никнуть в негоду, не зменшує її популярності. Більш сучасна версія сорти з поліпшеними характеристиками цвітіння, але напівмахровими квітками «Souvenir de St. Anne's» з'явилася в 1950 р і до власне бурбонів не відноситься, хоча часто на виставках, ярмарках і в каталогах її і представляють як бурбонский.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Не залишає байдужим садівників сьогодні і легендарна троянда «Буль-де-Неж» (Boule de Neige), яку квітникарі любовно називають просто «Сніжною грудкою». Це троянда з розлогим, потужним кущем, рясним цвітінням і приголомшливо красивими видовженими, глянсовим листям. Гілки «Снігової кулі» легко обламуються, міжвузля короткі, а кущ – компактний і прямостоячий, до 1,5 м у висоту. Квітки діаметром до 7 см пофарбовані у біло-кремовий (пастельні відтінки проявляються тільки в центрі квітки до його повного розпускання), з зеленим оком, зібрані в суцвіття до 5 квіток у кожному. Густа махрова надає квіткам розетко - або кулясту форму, а шовковиста текстура – додаткову привабливість. Зовнішні пелюстки красиво відгинають назад.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Шанувальникам яскравою рожевою забарвлення і чашовидних, схожих на блюдечка квіток доведеться по душі і сорт «Louise Odier» (відомий також як «Madame de Stella»). Сильнорослий, квітучий без перепочинку і випускає розкішні квіти до 8 см, цей старий сорт бурбонских троянд прославився солодким ароматом, поступовим отгибанием пелюсток, які стають плоскими з часом і з порівняно блідою листям. Пагони довгі, під вагою масивних квіток никнуть, створюючи ефект розлогого фонтану.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Сорт старовинних бурбонів «Baron J. B. Gonella» формує пряморослый кущ з густоветвистий пагонів висотою до півтора метрів. На гілках майже відсутні колючки, а листя більш стійка до хвороб, ніж у більшості бурбонских сортів. Протягом усього літа ця троянда випускає пензля великих, до 12 см в діаметрі махрових, чашоподібні квіток з бузково-рожевим забарвленням і не дуже сильним, але приємним ароматом.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Незаслужено рідко зустрічається сьогодні сорт «Comtesse de Barbentane». Невелика, всього до 80 см кущова троянда з розкидистою формою крони і красивими листям прикрашена великими, до 8 см в діаметрі квітками, які здаються дуже густомахровими, щільно набитими. Ніжний рожевий колір, здається на сонце білим, і чарівний акварельний рум'янець надають рослині особливу романтичність.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Також досить скромна по висоті куща і троянда сорту «Eugene de Beauharnais» (інші назви – «Bourbon Beauharnais», «Prince Eugene», «Roi des Cramoisis»). Досягаючи максимум 1 м, цей сорт густо галузиться, красуючись розлогими, товстими і колючими пагонами. Пишна форма крони постійна завдяки активному выпусканию гілок від основи куща. Темна листя прикрашена малиновим краєм. Квітки діаметром до 9 см пофарбовані в яскраво-пурпурового забарвлення, при відцвітанні перехідним в малиново-рожевий тон. Хвилясті пелюстки, неакуратна форма і густа махрова виділяють троянду на тлі інших. Як і її не схожий ні на одну іншу троянду дуже сильний аромат, мінливість забарвлення і утворений навколо злегка поникающих суцвіть голкіпери з листя.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Сильноросла бурбонська троянда «Emotion» з дуже темним листям і максимальною висотою близько 2-х м підкорює кистями суцвіть. У прямостоячих кистях зібрано до 20 квіток, з дуже красивим кремовим забарвленням, поступово вигорає в білий, чашовидної форми і нетиповим розворотом квітки, завдяки якому «Емоція» отримала прізвисько «хризантемной троянди». Ніжний, легкий аромат поступається іншим бурбонским трояндам, але зате ця красуня сама скидає пелюстки після відцвітання.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Роза «Bourbon Queen» (також відома під іменами «Queen of Bourbons», «Reine des lles Bourbon», «Shakespeare») отримала свою назву аж ніяк не випадково. Потужна троянда-клаймер висотою від 180 см до 4-х м відрізняється міцними пагонами і матовими, темними листям. Її махрові квітки широко відкриваються, показуючи пучок тичинок і міняють окрас з інтенсивно-рожевого на більш світлий. Незважаючи на скромний розмір квіток (до 4 см), вони виглядають масивно і дуже запашні. При цьому солодкі нотки аромату перебивають типово-рожеві запахи ефірного масла. Перше цвітіння тривале, друге – трохи скромніше. Квітки розпускаються не по одному, а в щитках-суцвіттях (на одному пагоні – до 15-17 квіток).

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Але й інші клайминги-бурбони також заслужили статус легендарних сортів. І перша претендентка – неповторна «Zepherine Drouhin». Незважаючи на те, що вона з'явилася в далекому 1868 році, і сьогодні сорт багато в чому вважається еталонним і зустрічається в каталогах будь-якого поважного виробника троянд. Молоді гілочки на розі червоні. Безколючкова, розкриває красу з третього року вирощування, ця красуня випускає до 5 яскраво-рожевих, льодяникових по забарвленню квіток на кожному пагоні. Відтінок забарвлення величають то вишневим, то полуничним, малиновим, але одне незаперечно – він дуже насичений і чистий. Не дуже акуратні за формою, пухкі, ностальгичные квітки прикрашені білими плямами в центрі. Їх красу ідеально підкреслює яскравий матова листя. «Zepherine Drouhin» починає цвітіння однією з перших, а завершує – однією з останніх. Сучасні «версії» «Зеферин Друэн» – сорту «Kathleen Harrop» і «Marthe» так і не змогли затьмарити свою більш знамениту сородичку.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Сорт «Climbing Souvenir de la Malmaison» – плетистий аналог легендарного «Мальмезонского сувенір». Зовні він більше схожий з остинскими трояндами, але цвітіння легко видає бурбонское походження.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

«Blairi No.2» – один з найстаріших бурбонских клаймеров, виведених ще в 1835 році, але від того не менш прекрасних. Це одноразово квітуча троянда, що випускає на одному квітконосі до 3-х напівмахрових, світло-рожевих, з насиченим ароматом квіток діаметром до 4 див. Потужні кущі висотою від 120 до 180 см з матовими середніми темними листям здаються надзвичайно пишними.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Невибагливий і дивно запашний сорт «Catherine Guillot» (відома як «Michel Bonnet») випускає двометрові виткі пагони, які без прив'язки до опори никнуть. Квітки розетковидные, махрові, з яскравим атласним рожево-малиновим забарвленням.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Непроста, чутлива до грибкових захворювань, але прекрасна «Королева Вікторія» («Queen Victoria», «La Reine Victoria») з никнуть довгими батогами пагонів довжиною до 2-х м, формує дуже витончений, густо облистяний кущ. На початку свого розвитку здаються кульками, чашевидні, густо-махрові рожеві квітки з підвищеною ароматностью вважаються особливо щільними. Майже прозорі пелюстки, чутливість до дощу не заважають насолоджуватися ефектом акварельного яскравості бузково-рожевого відтінку. Найбільш пишно «Королева Вікторія» цвіте на початку літа, потім випускає лише кілька квіток і восени повторно радує лише при гарній погоді.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

найароматнішим клаймером з числа бурбонів по праву визнають досягає 2,5 м у висоту «Madame de Sevigne» (або «Madame de Savigne»). Потужні пониклі пагони густо облистнені середньо-зеленої, матовою і досить великої листям. Квітки виділяють густий аромат, середньо-махрові, блюдцеподібні, з більш темним забарвленням в центрі і приглушеним середньо-рожевим на основних пелюстках. У діаметрі квітки досягають 12 див.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

За пахощі сперечається з попереднім сортом тільки обмежений 2-2,5 м у висоту сорт «Madame Isaac Pereire». Але густий чудовий аромат і надзвичайно пишні квітки не компенсують рідкісних, часто негарно-витягнутих і дуже колючих пагонів, низької стійкості до захворювань і мінливості в цвітінні. При цьому з року в рік без будь-якої закономірності змінюється і кількість квіток (від поодиноких до десятків), і їх забарвлення (від малинового і фуксиевого до блідо-бузкового), і те, густим буде квітка або з неприємною «порожнечею» в центрі.

Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото
Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото
Бурбонські троянди — провісники сучасних сортів- троянди,бурбонські,сорту,опис,вирощування,догляд,квіти,фото

Невисокий клаймер «Honorine de Brabant» висотою близько 2-х метрів може рости і на опорі, і кущем з никнуть пагонами. Вивели його тільки в 1916 році, але за диковинности забарвлення і сьогодні троянда не знає собі рівних. Кущ густі, сильний, практично без шипів. Сорт досить стійкий до захворювань. Але головне його достоїнство – дві майже рівні хвилі цвітіння і смугасте забарвлення квіток. Досягаючи в діаметрі 7 см, вони виділяються ідеальної округло-чашоподібною формою, густий махровостью і блідим базовим забарвленням, на якому яскраво проступають малинові смужки і плями. Яскраві забарвлення поступово вигорають до бузкових.

Більш яскравий контраст між малиновими смугами і білосніжними пелюстками характерний для сорту «Variegata di Bologna» італійської селекції. Кущ заввишки до 3-х м вирощують тільки на опорі, сильні пагони, численні, листя яскрава і велика. Роза схильна до захворювань. Квітки дуже густі, тримаються недовго, але неповторно красиві і строкаті.