Біла акація

Повітря південних міст і сіл, в пору цвітіння білої акації напоєне її ароматом, що знаменує прихід щедрою літньої пори. Це дерево оспівано в старовинних романсах, у багатьох піснях, не обійшли його увагою і в сучасних художніх творах.

Аромат акації далеко розноситься вітром по полях. Нектар її нездоланно тягне бджіл. В квітучому акацієвим насадження на площі в один гектар вони збирають більше 1500 кілограмів меду, а з середнього за розмірами дерева можуть зібрати близько 8 кілограмів. Свіжий мед з білої акації відрізняється відмінним смаком, цілющими властивостями, тонким запахом. Він майже безбарвний і дивно прозора — в чарунках або доверху налитом скляній посудині його не завжди можна помітити. Акацієвий мед довго зберігає рідкий стан, а вже якщо і кристалізується, то не втрачає харчових якостей.

Біла акація-

© RasbakБіла акація — найбільш розповсюджене дерево півдня нашої країни. Безроздільно панує вона в степовій частині України, на Кубані, в Молдавії. Не можна уявити Кишинів, Одесу, Дніпропетровськ і Ростов, Ворошиловград, Донецьк, Краснодар і багато інші міста нашого півдня без білої акації. Але найдивніше те, що якихось 200 років тому її тут зовсім не було. Тепер тільки фахівці знають, що біла акація завезена до нас з Північної Америки, де вона росте у великих природних лісах.

За твердженням ботаніків, акація була одним з перших дерев, привезених з Нового Світу в Європу. Вивіз її зі штату Віргінія подорожував по Америці садівник Людовика XIII Веспасіан Робін.

Карл Лінней, який розробив в першій половині XVIII століття систему класифікації рослинного світу, дав роду, до якого віднесена біла акація, в честь Робіна наукова латинська назва робінія. Пізніше ботаніки стали називати білу акацію неправдивою акацією на відміну від численних видів роду справжніх акацій, поширених переважно у тропічних країнах.

Біла акація-

© Siebrand

Перше дерево, яке посадив сам Робін в 1635 році в Парижі в Ботанічному саду французької академії наук, збереглося як свого роду історичний пам'ятник до наших днів. Тепер біла акація широко поширилася не тільки у нас в країні, але і росте на всіх континентах Землі, крім Антарктиди. Ні одна порода, за винятком, може бути, нашу березу, не може зрівнятися з нею по здатності швидко обживати нові території. Правда, «метод» освоєння нових місць у неї свій: береза щедро розсіває насіння, а акація завойовує життєвий простір кореневими нащадками.

Біла акація не на останньому місці і за насіннєвої продуктивності — вона дає досить рясні врожаї насіння. Лісівники стверджують, що з насіння, зібраних лише протягом одного року від середнього по величині і віком дерева, можна виростити більше 200 тисяч сіянців білої акації. Тим не менш, в природних умовах біла акація насіннєвим шляхом майже не відновлюється, дуже тверда і щільна у її насіння оболонка. Тому лісівники перед посівом кілька разів її насіння ошпарюють окропом.

Біла акація-

© H. Zell

У нас білу акацію вперше висадили на початку XIX століття в саду А. К. Розумовського під Одесою, звідки вона незабаром була запозичена Одеським ботанічним садом. Приблизно тоді ж насіння білої акації виписав безпосередньо з Північної Америки Василь Назарович Каразін, засновник Харківського університету. В Одесі, Києві та на Харківщині ростуть найстаріші в нашій країні акації, чий вік значно перевищує 100 років, а розміри їх вражають навіть знавців. Одне з таких дерев-старожилів росте в Ботанічному саду Київського університету.

Збереглися на Україні і пам'ятні дерева цієї екзотичної породи. Одне з них особливо дорого шанувальникам великого кобзаря — Тараса Шевченка. У Переяславі-Хмельницькому біля будиночка великого друга поета, лікаря Козачковського ростуть дві старі акації, стовбури яких тісно переплелися. У свій час Шевченко і Козачковський висадили два саджанця акації в одну ямку, а стовбури міцно сплели. Зберігся переказ, що, закінчивши посадку, Шевченко міцно потиснув руку Козачковському і сказав: «Нехай і люди російські та українські братаються, подібно нашим деревам»

Біла акація-

© Doronenko

Використовувані матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева