Біла акація

Рід названий на честь Веспазиана Робіна, який вперше привіз цю рослину до Європи з Америки в 1620 році. Походить з Північної Америки, де росте на вологих вапнякових грунтах, від низовин до 1350 м над ур. моря, в листяних лісах від Пенсільванії до Джорджії і Оклахоми. Широко відома в культурі країн Західної Європи, в деяких областях її навіть помилково вважають аборигенним видом.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Робінія, латинське – Robinia.

Хоча Робінія і відноситься до того ж сімейства, що і акація – Бобові, називати її акацією неправильно. На мові древніх Еллінів – αγκάθι означає колючка. Звідси дерево Акація і отримало свою назву, а Робинию називають акацією за аналогією з-за колючок.

Великі дерева висотою 20-25 м (може досягати 30-35 м), крона ажурна, розлога. Нирки дуже дрібні, здалеку не видно зовсім; річні пагони гранистые, незграбні. Листя світло-зелені непарноперисті, завдовжки 20-30 см, складаються з 7-19 еліптичних источков довжиною 2-4 см; восени жовті.

Квітки білі, дуже ароматні і багаті нектаром, довжиною до 2 см, зібрані в пониклі суцвіття довжиною 10-25 див.

Плоди — плоскі коричневі боби, довжиною 5-12 см, дозрівають до кінця вересня. Побурілі плоди зберігаються на дереві взимку і на наступний рік. Насіння узкопочковидные, коричневі, матові, гладкі, містять до 12 % напіввисихаючої олії.

Щорічний приріст у висоту 60-80 см, завширшки 20-30 див.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Посадка

Вибір місця для посадки саджанця робінії визначається потребою рослин у світі. Для рожевих робиний бажана також природний захист від північного вітру.

Всі робінії слід садити навесні, до розпускання бруньок. Справа в тому, що при осінній посадці грунт занадто холодна для росту коренів цих теплолюбних рослин і занадто волога, отчого ушкоджені при викопуванні коріння тут же починають гнити. Ні в якому разі не можна саджати робінії занадто глибоко – все із-за тієї ж небезпеки випрівання. В якості грунту ідеально поєднання піску та компосту з неодмінною добавкою якого-небудь лужного речовини – золи, доломітового борошна, старогашеной вапна, вапняного щебеня. Взагалі ці рослини куди краще почуваються на грунтах бідних, але пухких, ніж на багатих і глинистих. При посадці на глинистому ділянці можна спробувати, як і при вирощуванні кісточкових культур, посадку на горбок, коли поверхня пристовбурового кола після осідання виявляється вище рівня грунту.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Особливості

 • Життєва форма – Дерево.
 • Розмір – Висота 20-25 м, ширина 12-20 м , діаметр стовбура до 1,2 м.
 • Крона – Ажурна округла.
 • Листки – Непарноперисті 20-30 см довжини, світло-зелені, отруйні.
 • Цвітіння В травні-червні, квіти білі ароматні, зібрані в кисті 10-25 см завдовжки.
 • Плоди – Боби до 12 див.
 • Особливості росту – Річний приріст від 20 см до 1 м в молодому віці.
 • Довговічність – До 100 років.

Рослина містить Токсальбумин (Toxalbumin). Зміст в окремих частинах рослини по-різному. Невеликі дози можуть призвести до розладів шлунку, у великих дозах смертельний.

Відношення:

 • до світла – світлолюбна;
 • грунту – не вибаглива, але надає перевагу легким грунтам, виносить засолення;
 • до вологи – помірний полив;
 • до вітру – не вітростійкий;
 • температурі до – морозостійка.

Міські умови – Дымогазоустойчива.

Декоративність – Декоративна під час цвітіння.

Застосування – Як одиночне дерево, групові посадки і алеї, здатна зміцнювати ґрунту на схилах.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Вирощування

Зимостійкість різних примірників білої акації варіює в широких межах: від сильно подмерзающих, кущувате, ніколи не квітучих рослин до потужних, щорічно квітучих дерев.

У Москві можна зустріти безліч регулярно квітучих білих акацій, що переносять зимові морози і забрудненість повітря. До речі, з віком стійкість рослин до несприятливих зимових факторів зростає.

Біла акація світлолюбна, але може миритися і з півтінню. Ґрунти воліє легкі, на ущільнених і недренированных розвивається погано, не переносить застійних вод. Вимогливі до родючості ґрунтів і сама чудово покращує їх, збагачуючи азотом. Стійка до ґрунтової засолення, до газів і диму. Завдяки розгалуженій кореневій системі протистоїть сильним вітрам, посухостійка.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Розмноження

Основні способи розмноження білої акації – посів насіння, відділення кореневих нащадків, щеплення (у випадку з высокодекоративными формами та сортами).

Насіння заготовляють на початку листопада і зберігають у паперових пакетиках в холодильнику. Кращий термін посіву – весна, коли на дорослих деревах білої акації починають розпускатися листя. Для покращення схожості необхідно провести скарифікацію насіння (руйнування щільної оболонки): перед посівом насіння ошпарюють окропом, відразу ж занурюють у холодну воду і витримують 12 годин. Оброблене насіння, не підсушуючи, загортають у вологу поживний грунт (з додаванням компосту і золи) на грядку в теплиці або відкритому грунті.

Оптимальна температура для проростання насіння Робінії ложноакациевой – 20-25°С. Грядку з насінням і з'явилися сіянцями регулярно поливають, прополюють бур'яни. Відстань між насінням при посіві повинно бути не менше 20 см, так як вже в перший сезон рослини білої акації можуть досягти 0,5–1 м висоти. Інтенсивному росту сіянців сприяють тепла погода, регулярний полив, повна відсутність бур'янів, внесення підгодівлі і обробка молодих рослин фитостимуляторами ("Епін", "Лариксин", "Новосил" та ін).

Навесні рослини, які досягли висоти не менше 50 см і добре перезимували, висаджують на постійне місце. У наступні 10 років при хороших умовах щорічний приріст у висоту може перевищувати 1 м (у середній смузі зазвичай до 1 м), потім темпи зростання поступово знижуються.

Задерніння ґрунту біла акація переносить погано, тому в пристовбурних кіл не повинно бути длиннокорневищных злакових трав. Під кроною можна посадити декоративні трав'янисті рослини або містити грунт під паром. З білою акацією не можна садити поруч яблуні, груші й інші плодові рослини – через сильно розвиненою кореневої системи вона може пригнічувати їх.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Види

Рід Robinia належить до родини Fabaceae (бобові) і включає до свого складу близько 20 видів деревних рослин, які ростуть в Північній і Центральній Америці.

Вигляд Робінія ложноакациевая (Robinia pseudoacacia) має ряд високодекоративних форм: плакуча, пірамідальна, куляста, зонтична, дрібнолиста, рассеченнолистная, золотиста та інші. Існує кілька сортів білої акації: 'Aurea', 'Frisia', 'Tortuosa' і інші.

Дерева білої акації хороші і в одиночних, і в групових посадках. Їх використовують при створенні алей, мальовничих груп, змішаних або однорідних редкостойных масивів. Так як рослина добре переносить стрижку, його можна формувати у вигляді штамбових дерев з округлою або овальною кроною, робити боскеты, живоплоти.

Робінія клейка (Robinia viscosa) – дерево висотою до 12 м з округлою кроною. Пагони, листя, суцвіття липкі з-за численних залізистих волосків. Листя великі, яскраво-зелені. Квітки рожево-фіолетові, без аромату, розташовані в численних невеликих прямостоячих кистях. Цвітіння рясне і тривале. Рослини менш менш зимостійкі і посухостійкі, ніж біла акація, але можуть рости і в середній смузі.

Робінія новомексиканская (Robinia neomexicana) – дерево або чагарник заввишки 6-12 м Інтенсивно росте і рано вступає в плодоношення. Крона широкоовальна, часто неправильної форми, листя великі, сірувато-зелені. Квітки рожево-фіолетові, великі, без аромату. Цвіте рясно та довго. За рівнем стійкості до несприятливих факторів навколишнього середовища близька до білої акації.

Робінія щетинистоволосистая (Robinia hispida) – чагарник висотою до 3 м, утворює рясну кореневу поросль. Молоді пагони і черешки листя густо вкриті рудуватими волосками. Листя великі, темно-зелені. Квітки рожеві або рожево-пурпурні, великі, зібрані в гроновидні суцвіття. Масово цвіте в червні, потім квітки можуть з'являтись до вересня. Зимостійкість помірна, тобто в холодні зими може підмерзати. Але, як і взагалі всі описані робінії, добре відновлюється після морозів.

«Білої акації грона запашні...»- Біла акация,Робиния,Цветы,дерево,декоративные,Уход,размножение,выращивание,посадка,Болезни,вредители,Фото,

Виростити будь-яку робинию нескладно. Неодмінними умовами будуть лише два – велика кількість сонця і відсутність застійних ґрунтових вод у місці посадки. Якщо ділянка розташована в лісі або на болоті – з мрією про це рослині доведеться розпрощатися. Чекаємо Ваших коментарів!

Дата публикации: 20.04.17