Баптизия — невибагливий символ прерій

Неймовірна, дика краса баптизий ніби привносить у сади частку американських прерій. Незважаючи на те, що ця рослина зустрічається і на інших континентах, його завжди сприймають як ендемік Північної Америки. Баптизия – родичка акації і мімози, такий самий витривалий, стійкий багаторічник, але оцінений набагато менше своїх родичів. Прекрасне цвітіння з невагомих мереживних свічок і щільні, як ніби притиснуті до ґрунту подушки зелені – її головні козирі. А невибагливість – лише приємний бонус.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

Недооцінена краса велетенською красуні

Баптизия – один і найвитриваліших рослин, здатних стати прикрасою саду на довгі десятиліття. Досягаючи у висоту як мінімум 60 см, ця красуня найчастіше випускає свічки суцвіть до 1,5-2 м, і по цьому параметру здатна позмагатися з будь-яким класичним високим рослиною від плакуна до іван-чаю. При цьому висота баптизий безпосередньо залежить від того, в якому ґрунті вони ростуть і яке освітлення отримують. Сизі пагони з щільними трироздільна листям блакитно-сизого відтінку, досягають 8 см в довжину, формують дуже мальовничу масу з красивою текстурою. Приваблива листя (і найголовніше – густина дернинки) дозволяє баптизии добре виглядати весь сезон, але особливо ефектна вона під час цвітіння, коли подушки зелені вкриті вуаллю ніжного цвітіння.

Баптизии часто звинувачують у не надто привабливому цвітінні. Але його просто не можна назвати тривалим, тоді як з красою повітряних мережив важко посперечатися. Незвичайні квітки діаметром від 3 см і більше зібрані у повітряні, пухкі, дуже елегантні кисті суцвіть. Самі суцвіття злегка нагадують про люпинах, але більш невагомі на вигляд, мереживні і рідкісні. У довжину вони досягають 30 див. Цвітіння триває всього 2-3 тижні, його строки міняються в залежності від погоди і в сприятливому кліматі період може розтягнутися. Традиційний термін – червень, але при дуже холодній весні у регіонах із суворими зимами баптизия може запізнитися і зацвісти в липні.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

Колірна гамма баптизии коливається від білосніжного до брудного білого, ніжних і більш насичених, але все одно природних відтінків синього і жовтого спектру.

Використання баптизии в оформленні саду

Баптизию найчастіше використовують в дизайні рокаріїв і альпійських гірок. Її висока посухостійкість, щільна зелень і великі розміри, природна краса ідеально підкреслюють зворушливе цвітіння інших культур для альпінарію, а голуб наліт на листках цікаво перегукується з кам'яними породами. Баптизия може служити візуальним піком озеленення, створювати самі масивні акценти, служити основою, фоном композицій.

Але не варто обмежувати її використання в ландшафтному дизайні. Невибагливої і витривалою баптизии знайдеться місце і на квітнику в якості фонової культури або текстурного партнера, і в міксбордерах на середньому і задньому плані, і в класичних рабатках. Дуже хороша вона при посадці на вузьких квітниках, в стрічках і залишкових смужках грунту біля огорож і будівель.

Баптизия чудово виглядає в якості соліста. Її кущі настільки щільні, акуратною, майже ідеальної форми, що навіть поодинокі рослини виглядають досить ефектно.

Це пейзажне рослина, яка добре поєднується з більшістю класичних пейзажних багаторічників. Найбільш виграшно красу баптизии підкреслюють дзвіночки, монарда, анафалис, кореопсис.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

Баптизия – один з кращих медоносів. Її часто використовують у народній медицині як антисептичний засіб.

Умови, необхідні баптизии

Баптизии звикли рости на відкритих, сонячних майданчиках. І чим більш яскраве освітлення вони отримують, тим красивіше і довше цвітуть, випускають більш густе і красиве листя. Цей багаторічник не загине і притінення, але найбільшої декоративності досягає саме на яскравому сонечку.

Грунт підібрати легко. Баптизиям потрібні сухі, добре дреновані грунти, пухкі і навіть сыпкие по своїй структурі. Чим вище родючість, тим краще, але в цілому рослина не дуже явно залежить від поживності ґрунтів. Баптизию можна поселити навіть на глинистому грунті за умови закладання дренажу, але краще за все вона відчуває себе в пухкій землі рокаріїв і альпінаріїв, сыпких супесчаниках і навіть піщаному грунті.

Посадка баптизии

Стан грунту можна поліпшити перед посадкою, внісши свіжі органічні добрива. Закладання компосту і гною до посадки дозволить гарантувати пишне цвітіння на довгі роки. Але головне – добре перекопати грунт перед садінням баптизии, адже вона не любить поганий водопроникності.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

Баптизию розміщують на відстані близько 50-60 см від інших культур, адже з часом кущ збільшується в діаметрі, але не втрачає краси форми і не розповзається хаотично. Посадочні ями – найпростіші, за обсягом кореневища. На щільних і глинистих ґрунтах на дно краще закласти дренаж. Після посадки всім баптизиям забезпечують хоча б кілька підтримують поливів.

Особливості догляду за баптизией

Цієї культури дійсно необхідний мінімальний догляд. Баптизии в цілому не потрібні ні поливи, ні підживлення, ні навіть часті обрізки. Якщо баптизия висаджена на вкрай виснажених грунтах, то у дорослому стані у неї може спостерігатися погіршення цвітіння. У цьому випадку на початку наступного сезону, ранньою весною рослина краще підгодувати органічними добривами, використовуючи їх в якості мульчі або закладаючи в грунт. Якщо під час цвітіння варто екстремальна спека, то для його продовження краще провести хоча б один полив.

Фактично, вся турбота про баптизии зводиться до формування в молодому віці: на рослині ранньою весною проводять регулюючу обрізку, задає форму куща і характер росту. Дорослим баптизиям формування не потрібні, вони самі створюють щільні, густі й присадкуваті куртини, більше схожі на подушки.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

В захисті на зиму баптизия не потребує і добре росте навіть без найменшого мульчування в умовах середньої смуги.

Це рослина також повністю стійке до шкідників і захворювань.

Розмноження баптизии

Для отримання нового покоління баптизий краще всього використовувати вегетативні методи – поділ або відділення прикореневих паростків. Але можна вирощувати цей багаторічник і з насіння (правда, досягнення декоративності кущів доведеться чекати кілька років).

Насіння баптизии висівають відразу на місці вирощування або на грядки для розсади тільки під зиму. Їх необхідно заглиблювати приблизно на 3 см, а зверху посіви бажано замульчувати листям або торфом, відгрібаючи їх ранньою весною. Проріджування проводять по мірі підростання молодих баптизий.

Баптизия — невибагливий символ прерій- Бабтизия,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-квітучі,невибагливі квіти,фото

Розділити кущі дорослих баптизий можна як навесні, так і безпосередньо після завершення цвітіння. Для адаптації частин куща потрібно забезпечити підтримують поливи через 2-3 дні протягом кількох тижнів або до відновлення зростання.

Дата публикации: 10.04.17