Бамбук плейобластус – не тільки для півдня

Якщо ще зовсім недавно бамбуки вважалися рослинами, які в регіонах з суворими зимами можна виростити хіба що як горшкові і діжкові, а садити їх у відкритий ґрунт вирішувалися лише найсміливіші садівники, то сьогодні ці чудові культури куди більш доступні. Морозостійкі бамбуки можна зустріти в каталогах практично будь-якого садового центру. І одне з таких активно завойовують популярність рослин – плейобластус, низькорослий бамбук, який вже став невід'ємною частиною кавказьких пейзажів і південних курортів. Для зимівлі в середній смузі кращим видами плейобластусов потрібно лише просте укриття. Та й краса щільних кущиків-куртин з неповторними і легко впізнаваними листям все ж варто тих мінімальних зусиль, які знадобляться для їх захисту.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Низькорослий бамбук з яскравою листям

Поряд з сазами, форгезиями і листоколосниками плейобластусы, або як їх ще можна назвати, многоветочники підходить для вирощування не тільки в південних регіонах. У плейобластусов, може, і не найвища морозостійкість, але за умови правильного вибору рослин, що покупку в зарубіжних каталогах, а вже адаптованих до конкретного клімату різновидів і саджанців із заявленою високою морозостійкістю, вони і в середній смузі піднесуть тільки приємні сюрпризи.

Плейобластус (Pleioblastus) – низькорослі бамбуки з максимальною висотою в регіонах з суворими зимами близько 50-60 див. В природі і в теплих регіонах є і більш високі, метрові і крупніше многоветочники, але низькорослість дозволяє спочатку не самим зимостійким рослинам добре справлятися з більш суворими умовами. Пагони цей бамбук формує дуже щільні, дерновинные, що здаються суцільними заростями, постійно розростаються в ширину. Міжвузля завдовжки до 45 см підкреслюють виступаючі, рельєфні вузли. Довжина типових «бамбукових» ланцетних листків – від 8 до 30 див. Вони густо розташовані на пагонах, часто під листям гілочок не видно взагалі. В залежності від виду забарвлення у цього бамбука варіюється від класичного яскраво-зеленого до золотистого, сизого, сіруватого, строкатого з різними кремовими або жовтими смужками.

Многоветочники представляють японські і китайські ендеміки сімейства Злакових (Poaceae), підродини Бамбукові (Bambusoideae). В рід Плейобластусов входить близько 20 видів бамбука, причому практично всі природні види розглядаються і як декоративні рослини, всі вони введені в культуру. Правда, тільки 4 види можуть похвалитися зимостійкістю, достатньої для вирощування не тільки в 8-12 зонах, але й у середній смузі.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Види плейобластуса для вирощування в середній смузі

До придатним для вирощування у грунті в регіонах з суворими зимами видами многоветочника, які можуть зимувати без укриття в 5 зоні, а з укриттям – виносять температури і нижче -28 градусів, належать:

 1. Плейобластус Симона (Pleioblastus simonii) – найбільш популярний вид многоветочников, який в регіонах з суворими зимами обмежується півметрової заввишки, а на батьківщині здатний виростати до більш ніж 6 м. Пагони цього бамбука з віком збільшуються в діаметрі, прямі, сильно гілкуються, відрізняються видовженими міжвузлями, масивними вузлами і ланцетними, довгим листям – від 8 см до більш ніж 20 див. Цей плейобластус формує дуже щільні дернини, його густообліственние стебла незрівнянно ошатні. Базове рослина зустрічається рідко, а ось одна з форм рослини вже встигла стати легендарною і у нас. Неповторна форма variegatum – яскраво-зелений бамбук, на листі якого проступають поздовжні кремові смужки.
 2. Плейобластус зеленополосый (Pleioblastus viridistriatus), у нас його люблять називати плайобластусом золотисто-смугастим (Pleioblastus auricomus) – компактний і розлогий бамбук висотою близько 70 см, який прославився вузькими трубками стебел з пурпурним забарвленням і базовим жовтим забарвленням листя, на якому яскраво проступають поздовжні темно-зелені смужки.
 3. Плейобластус Форчуна (Pleioblastus fortunei) – мелколістний невисокий бамбук, який рідко піднімається навіть до висоти 50 см і здається чи не почвопокровником. Яскраво-насичене забарвлення базового рослини не так популярний, як форма variegata, прикрашена тонкими поздовжніми смугами майже білого забарвлення.
 4. Плейобластус сріблястий (Pleioblastus argenteostriatus, раніше відомий як плейобластус ШиноPleioblastus chino) – здається сіро-сріблястим вид з приглушеним відтінком зелені і поздовжніми білими смужками, на відстані виглядає як металеві куртини. Дуже витончений, густий, ажурний бамбук, який підсвічує композиції. Досить низький вигляд, як правило, менше плейобластуса Симона. Пагони вузькі, з пурпурним нальотом, під вузлами мінливих на білий воскової відлив.

Для вирощування в діжках з укриттям на зиму, експериментів з більш оригінальними видами або для південних регіонів варто звернути увагу і на ще один вид многоветочников плейобластус злаковий (Pleioblastus gramineus), із заявленою 7-ю зоною морозостійкості. Це тонкостебельный бамбук, у якого навіть дуже старі пагони не перевищать 1 см в діаметрі, а листя особливо тонкі і витончені. На відстані здається майже невагомим незважаючи на густоту дернини.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Стратегії вирощування плейобластуса в середній смузі:

 • укриття на зиму сухим підгортанням;
 • вирощування в діжках з прохолодною зимівлею і виставленням в композиції в якості перестановочного рослини;
 • вирощування як горщикового рослини для прикраси майданчиків, терас, балконів.

Використання плейобластуса в декоративному садівництві

Як і всі бамбуки, плейобластус постійно видає звуки, шелест, перестукивание, які в саду здаються повноцінної музикою вітру. Це рослина в буквальному сенсі оживляє будь сад, перетворює його. Але гучність – не єдина перевага цього чудового низького бамбука.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

В оформленні саду многоветочники використовують в якості:

 • східного акценту;
 • чудового текстурного злаку;
 • одного з найбільш строкатих декоративно-листяних акцентів;
 • у пейзажному стилі, природних насадженнях і масивах;
 • для ефектного оформлення зон відпочинку і в квітниках біля тераси;
 • у саду каменів і куточках для медитацій;
 • в рокарії і альпінаріях;
 • в якості великого одиночного кадочного і горщикового соліста;
 • як стилеобразующий акцент;
 • на тлі газону або галявини з почвопокровников;
 • для прикраси водойм і сухих струмків;
 • текстурного фону;
 • для пишних текстурних для обрамлення бордюрів і газонів.

Підбір партнерів для многоветочника

Це дивно текстурне рослина, яке краще всього поєднується з рослинами з не менш виразними формами і текстурою – папоротями, декоративними злаками з тонкими листками, крупнолистными і барвистими баданами, схожими на витає хмара квітучими астильбами, манжетками, контрастно крупнолистными хостами і іншими виразними багаторічниками.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Умови, необхідні плейобластусам та їх посадка

Чудові бамбуки завжди знаходяться в русі. І щоб підкреслити їх музичний характер, варто садити їх на відкритих майданчиках (за искалечением холодних вітрів і протягів), так, щоб хоча б з одного боку рослина було відкрито легкому вітерцю.

До висвітлення плейобластус зовсім невибагливий і чудово виглядає як на сонячних місцях, так і в розсіяному освітленні або в напівтіні. Найчастіше плейобластусы висаджують саме притінення рослин з настільки яскравою грою барв, світловими і текстурними ефектами знайдеться не так вже багато. І в компанії інших фаворитів напівтінистих затишних майданчиків плейобластус буквально сяє.

А ось до вибору грунту потрібно поставитися більш уважно. Як і майже всі бамбуки, плейобластус здатний рости на убогою, сухий, збідненої ґрунті. Але в регіонах з суворими зимами рослині для хорошого розвитку і вкорінення потрібно надати більш родючі і якісні типи ґрунтів – опрацьовані, з внесеними органічними і мінеральними добривами. Краще всього вибирати рясно вологі ґрунти, місця у водних об'єктів. При виборі сухого ґрунту враховуйте, що доведеться частіше поливати рослину.

Посадка плейобластуса не так вже й проста. Але справа не в самій техніці, а в тому, що, як і для всіх бамбука, доведеться вживати заходів щодо обмеження площі розростання. Звичайно, у контейнерах такої проблеми немає, але можливу зону росту у відкритому ґрунті слід відразу відокремити екраном – щитами, бордюрами, вкопаними на глибину близько 20 див. Після посадки плейобластус дуже тривалий час – до відновлення активного росту – потрібно регулярно поливати, підтримуючи високу вологість грунту.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Догляд за плейобластусом

Плейобластусы – рослини невибагливі у всьому, крім вологості. Цей вид низькорослих бамбука любить поливи, які треба проводити під час посухи. Всі види, крім плейобластуса Симона, краще регулярно поливати (за винятком випадків, коли рослина розташовується біля водойм). Многоветочник Симона менш вимогливий, але і він від поливів не відмовиться, в іншому ж весь догляд зводиться до підготовки до зимівлі.

Підгодівлі для цього бамбука можна не вносити в перші роки вирощування. Але ранньовесняна підживлення повним мінеральним добривом в рідкому вигляді позитивно позначається на темпах зростання. Контейнерні бамбуки підгодовують 1 раз в 3-4 тижні.

Від шкідників і захворювань плейобластусы не страждають, на них рідко з'являється типові для нашого клімату комахи. Якщо на ділянці є інші бамбуки, то на плейобластусе може оселитися бамбуковий кліщ. Цей бамбук обожнюють равлики і слимаки, з якими краще починати боротися якомога раніше мульчуванням ґрунту соломою. Установка пасток досить ефективна.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Зимівля плейобластусов

Низькорослий многоветочник здатний в умовах середньої смуги чудово зимувати під сніговим укриттям. Але оскільки зими найчастіше нестабільні, покладатися на природний утеплювач було б великою помилкою: вирощування цих, так і будь-яких інших зимостійких бамбука, таким чином може перетворитися в лотерею. Краще додатково створити над плейобластусом сухе укриття, яке навіть у безсніжні періоди вбереже бамбук від будь-яких морозів. Природна морозостійкість до -28 °C дозволяє задовольнятися простим укриттям. Після перших приморозків рослина обробляють сухим листям, а зверху захищають гіллям – ось і всі заходи, які потрібно провести. А протягом зими до кущиків завжди можна підсипати сніг, який ви будете розподіляти на ділянці.

При вирощуванні в контейнерній культурі плейобластусы прибирають на зимівлю в непромерзающие приміщення з хорошим освітленням. Чудово зимує в теплих і напівтеплих теплицях, оранжереях, прохолодних кімнатах. З настанням першого похолодання ємності можна утеплити, щоб довше залишити красиве рослина в саду і прибирати його тільки після стійких нічних приморозків.

Бамбук плейобластус – не тільки для півдня- плейобластус,многоветочник,бамбук,низькорослий,для середньої смуги,морозостійкий,зимуючий,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Розмноження плейобластуса

Це вид низькорослих бамбука розмножують виключно одним вегетативним способом – поділом куртин. Проводити поділ потрібно навесні, коли вже добре прогріється грунт, а рослина проявить ознаки зростання. Краще у плейобластусов відокремлювати великі деленко, залишаючи достатню кількість пагонів і потужні коріння для прискорення адаптації. Маленькі деленко будуть дуже тривалий час вимагати посилених поливів.