Бадан – здоров'я дам

Бадан — симпатичне багаторічна (є і однорічники) рослина відкритого грунту сімейства камнеломкові. В роду всього 10 видів бадану, які виростають у Центральній Азії, по кам'янистих схилах Альпійських гір і передгір'їв, листяних і хвойних лісах і альпійських луках. Кореневищна розеточное рослина з прямостоячими безлистными стеблами-квітконосами, невибаглива і зимостійка. Декоративно не тільки цвітінням, але і великими гарними листами, за рахунок яких бадан ще називають «слонячі вуха». Назва бадану по-латині звучить Bergenia — і дано на честь німецького ботаніка і натураліста Карла Бергена.

Бадан – здоров'я дам-

© Jerzy Opioła

Місце для посадки баданов краще вибирати в легкій півтіні, на ділянці з яскравим освітленням бадан погано розвивається. Грунт повинна бути легкої і пухкої, влагоемкой. Для бадану потрібен регулярний полив, в іншому випадку посухи він не цвіте, а листя сильно дрібнішають і відмирають. Надлишок і застій вологи теж згубні. Не переносить сусідство бур'янів. Пересадку бадан переносить дуже погано, тому краще його вирощувати на постійному місці — в альпінарії або кам'янистому садку. Його листки мають оригінальний орнамент і здатні декорувати квіткові композиції та масиви з ранньої весни до пізньої осені. Деякі види при настанні осені змінюють забарвлення із зеленого до бронзової, жовтої або пунцовой. Цвітіння бадану починається рано навесні і триває 3-4 тижні.Найбільш поширений в культурі бадан товстолистий (Bergenia crassifolia), відомий як монгольський чай або чагырь. Висота цього многолетника становить до 50 см. Прикоренева розетка складається з шкірястих великих листя світло-зеленого забарвлення з блискучою поверхнею. Дзвонові квітки світло - або темно-рожеві, майже червоні, з'являються на товстих квітконосах в квітні, зібрані в волотисте, парасолькове або щитковидні суцвіття, цвітіння триває до середини червня. Іноді, теплою осінню, бадан може цвісти повторно в серпні-вересні, а забарвлення його листя змінюється на червону.

Бадан – здоров'я дам-

Вигляд бадану сердцелистного (Bergenia cordifolia) цвіте трохи пізніше, і має великі листки серцеподібної форми, від чого і отримав свою назву.

Бадан тихоокеанський (Bergenia pacifica). Має дуже великі листя шириною до 25 див. Цей вічнозелений багаторічник цвіте яскраво-рожевими дзвіночками з бузковим відливом, які після висиханні стають фіолетовими.

Відомі види бадану розоцветкового, бадану Стречи з білими або рожевими суцвіттями. Велику увагу привертають отримані гібридні форми баданов — листя з зубчастим оздобленням у бадану Silberlicht, Bressingham Whit – з білими або рожевими квітками, з яскраво-рожевими Baby Doll і Admiral, з хвилястими по краях листям і лілово-пурпуровими квітками гібриди Sunningdale і Morgenrote, рожево-червоні квіти у Oeschberg і сорти Glockenturm, і з темно-червоними квітками сорт бадану Abendglut.

Бадан – здоров'я дам-

Баданы розмножують насінням (тільки розсадним способом, не у відкритому грунті) або поділом куща, яке проводять восени, до настання заморозків, щоб бадан встиг добре вкоренитися, а перший час його регулярно поливають. Насіння висівають у березні, ранньою весною в ящики або миски, неглибоко закладаючи дрібнозернистим піском, і обов'язково притіняють. Температура проростання насіння повинна бути 18-20 градусів, обов'язкова висока вологість. У тепличних умовах сходи з'являються через 2-3 тижні. У відкритий грунт пересаджують в червні. Бадан росте і розвивається дуже повільно, до осені у сіянців розвинуться всього два листки, з якими вічнозелений бадан піде зимувати. На зиму перший рік сіянці бадану обов'язково вкривають мульчують шаром. Надалі бадан в укритті не потребує. Цвітіння може настати лише через 3-5 років.

Бадан – здоров'я дам-

© Maedin Tureaud

Бадан у жителів Сибіру є культовою рослиною. Тут заготівлею його кореневища і листя займаються щорічно. Справа в тому, що в органах рослини міститься дуже багато танінів — речовин, що використовуються для дублення шкіри у шкіряно-взуттєвій промисловості і в технології фарбування тканин. Торішнє листя, висохлі і потемнілі, зібрані по весні, на Алтаї і Далекому Сході збирають і вживають в якості чайної заварки, звідси його відоме назва — алтайський чай. Не дивно, що бадан користується таким успіхом — він є лікарською рослиною, тому що володіє знезаражувальним і кровоспинними властивостями, лікує запальні захворювання. Бадан рекомендують застосовувати при маткових кровотечах з ерозією, а так само при білях. Корисний при запаленнях і виразках слизової оболонки у роті і в носі. Бадан не тільки декоративну, але і корисне рослина.

Використовувані матеріали:

Бадан на сайті www.lepestok.kharkov.ua

Дата публикации: 15.04.17