Астильба — вабливий блиск

Досить довгий час на астильбу не звертали належної уваги. Невміле вирощування цих рослин призводило до їх загибелі, тому вони рідко зустрічалися в квітниках. Між тим ніжні тони мітелок астильби здатні оживити непоказні і темні куточки ділянки, куди іншим рослинам через нестачу сонячного світла шлях закритий. Спокійні пастельні тони астильби несуть в собі гармонію.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Астильба, латинське – Astilbe.

Назва рослини походить від грецьких слів "а" – дуже і "стилбе" — блиск і дано через блискучих листя. Рід налічує близько 40 видів, поширених у Східній Азії, Японії та Північній Америці. У нас росте два види.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Це багаторічні кореневищні трав'янисті рослини з надземною частиною, що відмирає. Стебла прямостоячі, висота залежно від виду – від 8 до 200 див. Численні прикореневі листки на довгих черешках, двічі або тричі перисті, рідше прості, темно-зелене або червонувато-зелене, зубчасті. Квітки дрібні, білі, рожеві, бузкові, червоні або пурпурові, зібрані у верхівкові суцвіття – мітелки різної довжини. Цвітуть в червні — липні. Плід — коробочка. В 1 г до 20000 насіння. Найбільш ефектні астильби під час цвітіння. Їх ніжні суцвіття з'являються на початку липня і не втрачають привабливості протягом 25-35 днів. Кореневище щільне або пухке в залежності від виду, дерев'янисте. Щорічно у верхній частині кореневища формуються дочірні нирки, а нижня частина поступово відмирає; вертикальний приріст становить 3-5 см в рік.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Посадка

Астильби можна пересаджувати в будь-який час вегетаційного періоду, навіть у момент цвітіння, однак протягом 2-3 тижнів після пересадки їх потрібно поливати. Зростання пересаджених рослин сильно залежить від тепла і вологи навесні. Якщо який-небудь з цих чинників відсутній, астильби погано вкорінюються.

У квітниках астильби висаджуються на відстані не менше 30 см (високі сорту — 50 см), у бордюрах — 30-50 див. метою розмноження астильби можна висаджувати в борозни або на гряди. Ми садимо їх на пасма шириною в 1 м, поперечні борозенки через 15-30 см по 6-7 рослин в кожній, тобто 23 або 46 рослин на 1 м2. В борозенку сиплемо 30-40 г комплексних мінеральних добрив, в яких азот не перевищує 10 %. Найчастіше це добрива Kemira-Horti-2, які гарні для більшості декоративних багаторічників. Можна застосовувати і суміш простих мінеральних добрив, дотримуючись співвідношення азоту.

Умови вирощування

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Оптимальна освітленість – розріджена тінь або затінення в самий жаркий час дня. Однак природа культивованих рослин більш гнучка і багато сорту "забули", в яких умовах мешкають їхні дикі родичі. І дійсно, багато астильби прекрасно почувають себе на відкритому сонці. Цвітіння тут рясніше, але коротше, а листя трохи світліше. При виборі місця дуже важливі терміни цвітіння. Ранні та пізні сорти добре і довго цвітуть як в тіні, так і на сонці, а ось среднецветущим рослинам краще доглянути притіненим куточки, так як яскраве липневе сонце різко скорочує терміни їх цвітіння.

Більшість сортів може рости в місцях з досить високими ґрунтовими водами і переносить навіть застій води. Довгострокову засуху астильба не переносить. Бідний ґрунт, відкритий спеку і відсутність дощів можуть погубити рослина. У таких випадках астильби потрібно поливати два рази в день — вранці або ввечері. Допоможе рослинам і родючий грунт, загущена посадка, мульчування стружкою або корою. Астильби дуже погано переносять перегрівання верхній частині кореневища, а мульча сприяє зменшенню перегріву, втрати вологи, зберігає рихлість грунту, перешкоджає появі бур'янів і, що дуже важливо, створює сприятливі умови для зимівлі. У квітниках краще мульчувати рослини відразу після посадки, покриваючи всю поверхню грунту мульчею шаром в 5 див.

Деякі астильби непогано переносять відносно сухі ґрунти – а х. arendsii «Federsee», a.korcana, добре розрослися кущі a.chinensis «Superba», «Purpurlance». А є й такі, що можуть рости і на важких глинистих грунтах, – це представники групи китайських гібридів – x chinensis «Pumila», «Visions», «Vision in Pink», «Vision in Red».

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Важливо, щоб у кореневмісному шарі ґрунту астильбам вистачало фосфору і калію. В гряди для розмноження у поперечні борозенки (1 м завдовжки) ми сиплемо 1-2 жмені кісткового борошна і 25-30 г комплексних добрив. При посадці в квітник викопуються ямки 20-30 см глибиною і шириною, в них сиплеться 1-2 жмені кісткового борошна і золи, 25-30 г мінеральних добрив (норма на кв. м.), додається перегній. Все це змішується, проливається водою. Посаджені деленко засипаються мульчею шаром в 3 см

У сприятливих умовах астильби швидко розростаються. Ділять і пересаджують астильби через кожні 4-5 років, особливо швидко розростаються через 3-4 роки. Це обумовлено швидким вертикальним наростанням кореневища. Поступово старі кущі занадто сильно випирають, молоді корені, розташовані біля основи бруньок, опиняються у самої поверхні і швидко пересихають, з-за чого сильно знижується тривалість і якість цвітіння – квітконосів стає менше, суцвіття дрібніше. Однак в принципі астильби можуть рости на одному місці довго, до 15-20 років. Щоб підтримувати декоративність старих рослин, слід щорічно піклуватися про добриві. Підгодовують астильби спочатку навесні після відростання (переважають азотні добрива), потім відразу після цвітіння або восени (калієм і фосфором — 20-25 г на одну рослину). Слід обережно порыхлить грунт і після цього знову мульчувати.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Використання

Астильби — прекрасні рослини для озеленення. Їх можна висаджувати моногруппами поблизу чагарників. А поодинокі вкраплення астильби виглядають особливо елегантно серед посадок декоративних хвойних, хоча в місцях природного проживання астильба росте в широколистяних лісах. Астильби відчувають себе краще всього біля водойм або у вологих напівтінистих місцях.

У квітниках традиційні сусіди астильби — хости, папороті, ірис сибірський. Однак астильби прекрасно поєднуються і з іншими рослинами. Це бадан, гейхера, тиарелла серцелиста і Вірячи, деякі герані, наприклад кров'яно-червона, флокс волотистий, багато дзвіночки. Поряд з астильбою можуть рости первоцвіти, дороникум, гравілат, иберис, купальниця. На першому плані ефектно виглядають квітучі навесні низькорослі багаторічники, наприклад різні види ломикаменів, а також крупка, глуха кропива, живучка, пупочник. Можна спробувати посадити деякі види очитку, наприклад, білий, помилковий.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Вільнюські квітникарі-любителі створюють з астильби бордюри. Красиво і турбот не багато. Астильби можна використовувати не тільки для прикраси саду. Суцвіття багатьох сортів у фазі повного цвітіння придатні для зрізання, а висушені чудово виглядають в зимових букетах.

Терміни цвітіння різних сортів астильби – з кінця червня до вересня. При бажанні можна підібрати таку колекцію, щоб милуватися нею майже все літо. Після закінчення цвітіння кущі не втрачають декоративність завдяки красивій листі. Квітконоси з насіннєвими коробочками теж виглядають акуратно, а в деяких дуже красиво, наприклад, у високих сортів з пишними густими мітелками («Superba», «Purpurlance»), з поникающей формою суцвіття: «Moerheimii», «Betsy Cuperus». Зазвичай насіннєві коробочки мають буре забарвлення, але у деяких сортів вони довгий час залишаються зеленими («Bridal Veil») або темно червоними («Glow»). Можна відкласти обрізку до весни, листя послужить укриттям на зиму і затримає сніг, а витончені волоті пожвавлять зимовий пейзаж.

В Голландії і Німеччини астильбу застосовують для вигонки в березні-червні. Для цього найбільше підходять сорти 'Peach Blossom', 'Queen Aleksandra', 'Bronselaub' і багато японські гібриди.

У стародавньому Китаї астильба застосовувалася в якості лікарської рослини, її коріння і листя володіють різними властивостями – тонізуючу, жарознижувальну, протизапальну, їх використовували при захворюваннях шкіри і нирок. До цих пір в Японії і Китаї з листя готують приправу до м'ясних страв.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Розмноження

Розмножується астильба насінням, що проростає бруньками відновлення, поділом кореневища.

З допомогою насіння найчастіше розмножують видові астильби, сорти — лише для селекційних цілей. Справа в тому, що сіянцям властивий поліморфізм — особливості материнських рослин зберігаються лише частково або зовсім втрачаються. Насіння у астильби дуже дрібні. Зав'язуються вони непогано, проте не завжди встигають визрівати. Якщо насіння все ж таки дозріли, у вересні їх витрушують із суцвіть. А в березні-квітні висівають поверхнево в ящики, наповнені сумішшю сфагнового торфу і піску в співвідношенні 3:1. Схожість насіння невисока. Сходи з'являються через 3-4 тижні, ростуть повільно і лише в кінці року формують невелику розетку листя. Якщо астильби не тіснять один одного, пересаджувати їх краще наступної весни. Рослини, вирощені з насіння, зацвітають на 3-й рік.

Розмноження бруньками відновлення. Ранньою весною у астильби вирізають нирку відновлення з частиною кореневища (спосіб розмноження з "п'яткою"). Вважається, що без шкоди для маточника можна видалити до 1/3 нирок. Укорінення проводиться в парниках. Субстрат використовують такий же, як і для посіву. Його насипають 5-7-сантиметровим шаром на звичайну родючу землю. На постійне місце астильби висаджують навесні наступного року. У цей же рік рослини зацвітають. Можливо, але ускладнене розмноження зеленими живцями на початку весни.

Поділ куща. Цей спосіб розмноження — самий звичний і широко застосовується. Деленко готуються так, щоб кожна мала 1-3 нирки і кореневище завдовжки 3-5 см, найкраще з придатковими коренями. Досліди показали, що величина деленко не має істотного значення, так як більшість сортів однаково добре розмножуються дрібними і великими (3-10-кратно більший) деленками. Поділ краще всього проводити ранньою весною, тоді до осені астильби зацвітуть. Пересаджувати можна практично в будь-який час за умови хорошого поливу протягом декількох днів. Непогано приживаються астильби і під час цвітіння, це дає можливість покупцеві не купувати «кота в мішку», а вибрати саме те, що потрібно. Та й продавець уникне можливих звинувачень, подібно до того, як це часто має місце при продажу, наприклад, лілійників, які проявляють себе у всій красі лише на другий-третій рік після посадки.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Хвороби та шкідники

Астильби практично нічим не хворіють, зрідка уражаються слюнявой пенницей, суничної і галової нематодами. Личинки слюнявой пенницы живуть у своїх пінистих виділеннях, розташовуються в пазухах листків. Вони харчуються листям, послаблюючи ріст і розвиток квітконосів. Боротися з пенницей найпростіше вручну. Сунична нематода вражає нирки і листя, від неї можна позбутися тільки шляхом повного знищення хворих рослин. Галова нематода живе в коренях, викликаючи утворення на них галлів. З нею можна боротися, знищуючи хворі коріння.

Астильба — вабливий блиск- Астильба,посадка,вирощування,догляд,хвороби,шкідники,квіти,Фото

Мало знайдеться квітникарів, які виявляють до астильбам повна байдужість. І це не дивно, тому що витончене рослина має масу переваг: воно невибагливо, зимостійка, довговічно, ідеально поєднується з більшістю інших кольорів, практично не хворіє, легко переносить пересадку і ділення навіть в квітучому вигляді!