Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone

Зворушливі садові анемони і маки – рослини, схожі за типом цвітіння. Незважаючи на те, що на садовій сцені вони присутні протягом обмеженого часу, так і після цвітіння листя швидше псує, ніж прикрашає ансамблі, їх і сьогодні зараховують до найпопулярнішим садовим культурам. А ось ще одне, схоже на мак за цвітіння рослина, аргемона зустрічається дуже рідко. А між тим саме аргемона – найталановитіше однорічна рослина з трепетними чашечками квіток. У неї і листя розкішні, і цвітіння триває довго, і аромат інакше ніж неповторним не назвеш. І це не кажучи вже про різноманітність видів і сортів, легкості вирощування і прекрасним медоносним якостями! Аргемона настільки гарна, що в неї важко не закохатися.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Знайомимося ближче із колючого, але дуже доброзичливою аргемоной

Аргемоны з'явилися в Європі лише в 19 столітті. Але за два сторіччя зуміли завоювати звання абсолютно особливого рослини, якому немає аналогів в сучасному ландшафтному дизайні. Зухвалі, красивоцветущие, з оригінальною листям, аргемоны пропонують внести в композиції гру текстур, кольорів та ефектів. Вони одразу привертають увагу і просто не можуть не сподобатися. Адже для кожного садівника в аргемоны знайдеться свій талант.

Аргемона (Argemone) – чарівно велике і неприступне рослина, що представляє сімейство макових. У висоту аргемоны досягають мінімум 45 см, а кращі сорти і види в сприятливих умовах і зовсім спрямовують квітконоси на метрову висоту. Її листя здається ошатною, якщо не сказати парадної. І незважаючи на те, що чіпати рослину не можна, воно напевно стане одним з найбільш оригінальних плям у ваших квітниках і рабатках. Дуже привабливі, сизі листя аргемоны колючі, жорсткі і володіють одним з найяскравіших «металевих» ефектів. Їх текстура, мереживний узор, густота можуть позмагатися з будь-яким многолетником. І листя вважається не меншою гордістю аргемон, ніж цвітіння.

А суцвіття цієї рослини і правда не менш вражаючі. Зовні схожі з маками, вони трепетання подібні на анемони. Адже квітки аргемоны реагують на найменший рух повітря, постійно перебувають у русі і здаються дивно ніжними на тлі настільки грубих колючих листя. Контраст напівпрозорих і трепетних пелюсток і металевих колючок зелені доводить образ аргемоны до досконалості. У всіх декоративних аргемон суцвіття дуже великі.

Такого аромату, як у аргемоны, ви не зустрінете більше ні в одного садового рослини. Не найсильніший, але незвично-солодкий, він настільки чарівний, що його оригінальність злітаються оцінити всі медоноси і метелики.

Важливий «козир» аргемоны – тривалість цвітіння. Воно триває буквально до самих морозів, а не перших заморозків, адже аргемона не боїться не тільки весняних, але і осінніх морозів і часом продовжує квітнути навіть при зниженні температури до -10 вночі (за умови теплого дня). Стартуючи на початку або середині літа, цвітіння аргемоны і по інтенсивності, і за неустанности здатний потягатися навіть з визнаними королями ампелей.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Єдине, в чому аргемона поступиться конкурентам – різноманітність забарвлень. Колірна гамма у цієї рослини обмежена ніжними пастельними варіаціями білого, кремового та жовтого. Рідше зустрічаються аргемоны з лілово-пурпурним забарвленням, та й то представниці роду з більш яскравими квітками належать тільки до самої колючим аргемоне широкою.

Види і сорти аргемоны

Аргемоны – далеко не нудні рослини і з погляду видової різноманітності. Рід цих рослин включає більш двох десятків багаторічних рослин, але в декоративному садівництві використовують лише 4 види:

 • аргемону широку;
 • аргемону крупноцветковую;
 • аргемону білу;
 • аргемону мексиканську.

Їх об'єднує дивно красива, різною мірою колючий зелень і великі суцвіття, розпускаються невпинно до самих морозів. Незважаючи на те, що будь-яка аргемона є многолетником, її частіше вирощують як однорічну культуру.

Аргемона крупноквіткова (Argemone grandiflora) – компактне і порівняно ніжне рослина. Це найменш колючий вид аргемон, контактувати з яким все одно не варто. Густі кущики, пагони розсікаються до половини, прикрашені білими жилками, які напрочуд добре підкреслюють металевий відлив листя. Досягаючи у висоту всього півметра, аргемона крупноквіткова здається рослиною зворушливим і акварельними. Її квітки в діаметрі досягають майже 10 см, забарвлення у них ніжний, пастельно-кремовий або білий з салатовим відтінком всередині чашечки. Ефект надзвичайного сяючого цвітіння посилений тим, що квітки зближені і розпускаються в пухких суцвіттях. Дізнатися цю аргемону дуже легко по жовтому соку, який виділяє рослина на зрізах.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Незважаючи на те, що аргемона широка (Argemone platyceras) – сама колючий з аргемон, саме її називають трепетною і зворушливою. Рослини заввишки всього лише до 45 см густо гілкуються і випускають приголомшливу по красі масу сизих листя, на тлі яких світяться блюдцями здаються 10-11-сантиметрові квітки. Білосніжні і злегка «прим'яті» пелюстки, що чутливо реагують на будь-подув, жовті тичинки на червоних «нитках» і фіолетовий маточка – все в цій аргемоне незвично. Крім базової форми, є і різновид аргемоны широкій з лілово-рожевим забарвленням.

Аргемона біла (Argemone alba) – найпотужніший представник роду. Це рослина здається більш диким, буйним, ніж інші аргемоны. Досягаючи у висоту від 70 см до 1 метра, рослина формує густу і пишну масу з розгалужених нагорі пагонів, посипаних сизими колючими листям. Квітки цього виду чашовидні, великі, до 6 см в діаметрі і бувають тільки білого забарвлення. Починається рясне цвітіння в кінці червня.

На відміну від аргемоны білої, мексиканський мак, або аргемона мексиканська (Argemone Mexicana) – рослина досить скромне по висоті. Кущики зростають лише до 30-40 см, листя і стебла покриті сизим восковим нальотом. Рослина дуже колюче, причому колючки розташовані і знизу листя, і на чашелистиках, і на стеблах. Це желтоцветущая анемона, з великими, до 5 см в діаметрі квітками світлого або інтенсивного жовтого забарвлення. Зацвітає мексиканська аргемона тільки з приходом липня.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото
Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото
Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

В ландшафтному дизайні аргемону використовують:

 • у ролі соліста для прикраси газонів, галявин, заповнення схилів, прикраси опорних стінок (особливо у великих плямах);
 • для прикраси кам'янистих садів – як в рокарії, так і на альпійських гірках;

  для заповнення порожнеч і залисин, швидкого озеленення непривабливих ділянок саду (зокрема з несприятливо сухий або бідної грунтом);
 • в широких рабатках або в якості точкового прикраси на міксбордерах;
 • в якості могутнього медоносу;
 • як срезочное рослина: на відміну від маку і анемони, аргемона простоїть в букетах більше тижня (після зрізання кінці пагонів потрібно обпалити або опустити в окріп).

Стратегія вирощування аргемоны

Визначитися з тим, однорічна або багаторічна це культура далеко не просто. Аргемону вирощують переважно як літник навіть в теплих регіонах, так і терміни цвітіння у неї схожі саме з однорічними рослинами. Незважаючи на те, що аргемона цілком холодостойка, зимувати в умовах середньої смуги вона не зможе. Та й навіть у горщечкової культурі її цвітіння триває довго, рослина схильне до швидкого виродження і, як правило, в наступні роки не цвіте зовсім. До аргемоне краще ставитися саме як до летнику. Вирощувати її разюче просто, вона не забере навіть мінімальних зусиль на посадку. І краще щорічно підсівати нові рослини, не піклуючись про збереження старих.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Умови, необхідні аргемонам в саду

Підібрати для аргемоны комфортне місце в саду простіше простого. Адже рослина пред'являє суворі вимоги тільки до одного параметру – висвітлення. Це світлолюбна літник, який тим масивніше цвіте, ніж на сонячному місці знаходиться. Ні протягів, ні вітрів, ні самих иссушивающих південних схилів аргемоны зовсім не бояться.

Що ж до грунту, то виростити аргемону можна буквально на будь-якому грунті – від якісного до бідного, кам'янистого, піщаного. Вважається, що аргемона здатна цвісти навіть на неокультуренной ґрунті. Але вибір ґрунту безпосередньо впливає на необхідний рослині догляд. Якщо ви хочете взагалі не дбати про аргемонах, висаджуйте їх тільки на добре дренованій грунті з високими показниками родючості. На бідних в програму догляду доведеться включити підживлення. Але оскільки проводити їх потрібно буде протягом обмеженого терміну, всього місяць-другий, то навіть самий бідний грунт в рокарії не стане причиною примхливості рослини і не надто обтяжить ваш календар садових робіт. Але на одну характеристику грунту слід звернути підвищену увагу: аргемона не виносить перезволоження. Ніколи не висаджуйте рослина в низинах, в расселин і ярах, а також в грунт, де є хоча б найменший ризик застою дощової води або високий рівень грунтових вод.

Аргемона – чи не єдиний літник, який не чутливий до перепадів температур. Вона не боїться пізніх весняних приморозків навіть у молодому віці, не страждає від різких перепадів між денною і нічною температурою. І восени, коли всі інші літники боязко припинять цвітіння, аргемона буде стійко триматися аж до самих морозів. Адже перші заморозки і незначні нічні падіння температури нижче 0 їй зовсім не страшні. І для того, щоб квітучі аргемоны красувалися квітками, їх не потрібно буде захищати.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Посадка аргемоны

Завдяки дуже простий агротехніці посівів вирощувати аргемоны не важче, ніж звичайні садові багаторічники. Жоден літник не зможе тягатися з нею за цим параметром, це саме невибаглива і вдячне сезонне рослина.

Всю специфіку агротехніки визначає крайня чутливість аргемоны до пересадки. Коріння рослини не просто не можна турбувати: навіть земляний ком по краях ємностей зростаючої розсади ні в якому разі не повинен пошкоджуватися. Саме тому аргемону рідко висаджують на розсаду, віддаючи перевагу більш продуктивний і простий метод посіву насіння безпосередньо в грунт.

При цьому до насіння рослини потрібно ставитися фактично як до саджанцям, висіваючи їх не в ряди і не розсипом, а в лунки, в яких вони і будуть зростати. На місці вирощування слід ретельно перекопати і розпушити грунт, при бажанні спростити догляд – внести в неї мінеральні і органічні добрива. Потім ножем або створіть невеликі лунки, помістіть в них насіння (по 2-4 насінини), прикривши їх зверху 1,5 см грунту.

Якщо ви все ж вирішили скористатися розсадою (виростивши її самостійно або купивши), пам'ятайте про те, що при посадці аргемоны навіть частково не можна зачіпати земляний ком. Найрозумнішим варіантом є розсада в торф'яних горщиках, які дозволять і зовсім не чіпати субстрат. Посадку розсади проводять у маленькі індивідуальні ямки, з обов'язковим рясних поливів. Оптимальні терміни – травень.

Відстань до сусідніх рослин між аргемонами повинно бути однаковим. І при висадці розсади, і при посіві насіння в грунт рекомендована дистанція – 30 див.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Правила догляду за аргемонами

Догляд аргемонам практично не потрібно. Тільки рослини, які ростуть на бідних ґрунтах потребують більшої уваги, але і турботу про таких примірниках інакше ніж мінімальної не назвеш.

Поливи аргемонам не потрібні. Але якщо ви хочете домогтися вражаючого цвітіння, спостерігати, як на кущику розпускаються не 2-3 квітки, а десятки розкішних суцвіть, то забезпечте аргемоне поливи під час посухи. Вони повинні бути нечастими, досить помірними, просто не допускають занадто тривалого висихання грунту. Аргемона не терпить системних, регулярних і рясних поливів. Це рослина дуже боїться намокання, будь перезволоження. І занадто активний полив може буквально погубити вашу аргемону.

Підгодівлі вносять тільки на збідненій грунті. З моменту проріджування сходів або посадки розсади в грунт аргемоны кожні 2 тижні повинні отримувати порцію повних мінеральних добрив (нітрофоска чудово підійде). Але продовжувати такі підживлення потрібно лише до початку цвітіння. Як тільки на аргемоне розпуститься хоча б одна квітка, про ретельної турботи можна забути, а підживлення – припинити повністю. Більше жодної процедури не знадобиться навіть для стимулювання більш тривалого цвітіння: аргемона і так буде цвісти до морозів.

Ось і всі процедури, які можна проводити з рослиною. З-за колючості листя навіть аргемону крупноцветковую, порівняно ніжний вигляд, чіпати не рекомендується. Специфічна зелень робить неможливими і непотрібними і прополки, і мульчування грунту, і її розпушування. «Чистити» аргемону також не треба, адже зів'ялі квітки рослина скидає самостійно. І навіть предзимнее видалення кущиків не проводите: від аргемоны навесні не залишиться й сліду.

Не боїться це рослина ні шкідників, ні захворювань. І навіть якщо вона буде рости на тотально зараженої клумбі, сама аргемона не постраждає. Все, що може погубити рослина – надто вже велелюбний догляд, що включає постійні переливи.

Аргемона — надійна конкурентка маку та anemone- Аргемона,догляд,вирощування,розмноження,види,сорти,фото

Розмноження аргемоны

Для цієї рослини є лише один метод розмноження – насіннєвий. Правда, стратегії можуть бути різними:

 1. Вирощування через відкритий грунт – найпопулярніший і продуктивний метод. Насіння висівають у квітні-травні, розташовуючи по 3-5 насіння в одній лунці (а не в грядах) і закладаючи їх в грунт на глибину близько півтора сантиметрів (після появи сходів їх проріджують);
 2. Вирощування через розсаду не дуже вітається, адже аргемона не любить, щоб рослини турбували і розсаду потрібно буде вирощувати в невеликих торф'яних горщиках. Насіння також висівають по кілька штук відразу в ємності, в яких вони будуть подращиваться, а сходи переносять в грунт разом з усією масою земляного кома і торф'яним горщиком в травні. Пророщування насіння краще проводити під плівкою, при цьому яскраве освітлення – обов'язковий параметр. Якщо ви хочете скористатися класичною технікою, то пікірують аргемону на стадії сім'ядоль, до утворення повноцінних листя.
Дата публикации: 10.04.17