Аконіт — отруйний і витончений Борець

За давньогрецьким міфом аконіт зріс з отруйної слини охопленого жахом пекельного пса Цербера, якого Геракл привів з підземного царства на землю (одинадцятий подвиг Геракла). Назвою «борець» рослина зобов'язана скандинавської міфології: борець виріс на місці загибелі бога Тора, який переміг отруйного змія і загиблого від його укусів. Отруйні властивості аконіту були відомі вже в давнину: греки та китайці робили з нього отруту для стріл, в Непалі отруювали їм приманку для великих хижаків і питну воду при нападі ворога.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Увага! Все рослина — від коренів до пилку — надзвичайно отруйна.

Плутарх пише, що отруєні аконітом воїни Марка Антонія втрачали пам'ять, і їх рвало жовчю. За переказами, саме від аконіту помер знаменитий хан Тимур — отруйним соком була просякнута його тюбетейка. Токсичність рослини зумовлена вмістом у ній алкалоїдів (в першу чергу, аконитина), що впливають на центральну нервову систему і викликають судоми і параліч дихального центру.

Отруйність аконіту залежить від географічного положення (грунт, клімат), від віку рослини — в південних широтах він максимально отруйний, а в Норвегії, наприклад, їм годують тварин. Возделываясь в культурі, на родючій садової землі, аконіт через кілька поколінь втрачає свої отруйні властивості.

Медичне застосування цієї рослини дуже різноманітно; в Тибеті його називають «королем медицини», їм лікували сибірську виразку, запалення легенів; у російській народній медицині борець використовували як зовнішній болезаспокійливий засіб. До теперішнього часу деякі види аконіту занесені в Червону книгу.

Аконіт, або Борець (Aconitum) — рід багаторічних трав'янистих отруйних рослин родини Жовтецеві (Ranunculaceae).

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Опис аконіту

Рід нараховує більше 300 видів, поширених в помірних районах Європи, Азії та Північної Америки. Багаторічні кореневищні або корнеклубневые трав'янисті рослини з прямостоячими, рідше – звивистими або кучерявими стеблами висотою 50-150 см (у витких до 400 см). Кореневища довгасто-яйцевидної форми до 5 см довжиною і 2 см шириною. Глибина проникнення коренів у грунт 5-30 див. Листки пальчасто-роздільні, розсічені або лопатеві, темно-зелені, розташовані в черговому порядку.

Квітки аконіту неправильної форми сині, фіолетові, рідше білі, жовті або строкаті. Венчиковидная чашечка складається з п'яти чашолистків, причому верхній має вигляд шолома, під його прикриттям знаходяться дві пелюстки, що перетворилися в нектарники. Квітки зібрані в просте або гіллясте гроновидні суцвіття до 50 см завдовжки. Цвітуть з липня до кінця вересня. Плід — багатонасінна листівка, з прямими або дугоподібними зубцями. Насіння дрібне, сірого, коричневого і чорного кольорів, в 1 г до 450 штук, зберігають схожість протягом 1-1,5 років.

Найбільш популярний аконіт клобучковый, він же синій . Дуже мінливий складний вид, поширений на більшій частині Європи, який іноді ділять на більш дрібні місцеві види. Наприклад, у Карпатах виділяють аконіт твердий  і аконіт низький , в Альпах – аконіт щільний.

Мінливість цього виду, що дозволяє вибрати з безлічі форм, сприяла його поширенню в садах, але і стала причиною страшної плутанини в назвах. Не додали ясності та інші близькі види, так само введені в культуру. Це аконіт волотистий  – південно-європейський вид, з гіллястим стеблом. Квітки на довгих розчепірених квітконіжках створюють рихлу кисть, насіння з 1 крилом. Аконіт строкатий  – як би проміжне ланка між ними, поєднує ознаки обох. Зустрічається разом з ними в тих же місцях, зокрема, на Карпатах. І, нарешті, аконіт каммарум двоколірний Штерка, або витончений  – гібрид строкатого і синього, остаточно заплутує. Він поєднує ознаки обох батьків, але має більш цікаву, часто двобарвне забарвлення квітки. Це сприяло тому, що він давно і міцно влаштувався в наших садах, виступаючи у вигляді різних сортів: "Біколор" ('Bicolor') – сильно гіллясте, з короткими суцвіттями з білих з фіолетовою облямівкою квіток. "Грандіфлорум Альбум" ('Grandiflorum Album') з довгими китицями чисто-білих квіток, "Пінк Сенсейшн" ('Pink Sensation') рожевий.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Вирощування аконіту

Багато видів Аконітів цілком зимостійкі. При розміщенні в саду потрібно враховувати, що Аконіт Анторра (Aconitum anthora) і Аконіт Кармихеля (Aconitum carmichaelii) треба садити на піднесених сонячних місцях. Інші ж легко миряться з перезволоженням.

Аконіти добре переносять пересадку. Її зручно робити навесні або восени, коли стебла ще не виросли або вже зрізано. Розмір посадкової ями повинен бути таким, щоб у ньому вільно помістилося кореневище. Перед посадкою ями заправляють повним мінеральним добривом (15-20 г на посадкову яму). Кореневу шийку заглиблюють на 1-2 див.

Аконіт дуже просто розмножувати вегетативно, поділом кореневищ: навесні або восени кущ легко ділиться на частини. Відстань при посадці повинна бути не менше 25-30 див.

Можливо розмноження і насінням. Але у Аконітів зародок насінини не цілком розвинений, тому насіння можуть зійти лише через рік, коли дозріють. Можна добитися і більш швидкого проростання насіння, застосовуючи передпосівну підготовку, зокрема, стратифікацію. Зацвітають сіянці зазвичай на 2-3-й рік. Сортові ознаки при насіннєвому розмноженні не зберігаються.

Догляд за аконітом

Догляд за Аконитами звичайний: розпушування, підживлення, прополювання, видалення засохлих суцвіть, в посушливу пору – полив.

Рослини часто уражуються борошнистою росою.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Посадка аконіту насінням

Розмножується аконіт насінням, живцями, поділом куща або дочірніми бульбами. Насіння висівають восени в рік збору на злегка затінених ділянках з зволоженим грунтом. Сходи з'являються навесні наступного року. При весняному посіві насіння проростають через рік і схожість їх значно знижується.

Рекомендується двоетапна стратифікація: в теплі при 20..25°C близько місяця і в холоді при 2..4°C до трьох місяців, після чого насіння дружно проростає при кімнатній температурі. В стадії одного-двох листочків сіянці аконіту пікірують на відстані 10 см, а восени висаджують на місце за схемою 25 х 30. Молоді рослини зацвітають через 2-3 роки. Сортові ознаки при насіннєвому розмноженні не зберігаються.

Розмноження аконіту

Кореневищні види аконіту ділять і розсаджують навесні, корнеклубневые — восени, в першій половині вересня. Відстань при посадці повинна бути не менше 25-30 см, так як кущі швидко розростаються. Для поліпшення цвітіння їх необхідно ділити через кожні чотири роки і пересаджувати на нове місце. Для живцювання використовують молоді трав'янисті пагони висотою 10-12 см, які розвиваються рано навесні з перезимували бульб. Більш старі пагони внаслідок одревесненія не вкорінюються.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Використання аконіту в дизайні саду

Використовується борець в одиночних і невеликих групових посадках, міксбордерах.  Кучеряве види ефектні в вертикальному озелененні альтанок і веранд. Суцвіття аконітів можна використовувати для букетів. Зрізання проводять, коли розпуститься одна третина квіток. Використовується в медицині. Деякі види занесені в Червону Книгу.

Хоча аконіти декоративні протягом усього сезону завдяки густим і красиво порізаним листям, цвітіння додає їм шарму. Першим починає цвісти аконіт високий (Aconitum septentrionale) – вже в кінці травня розкриваються його квітки. Борець шерстистоустый (Aconitum lasiostomum), а потім і Борець белоустный (Aconitum leucostomum) підхоплюють естафету в червні, в липні до них приєднуються аконіт дібровний (Борець противоядный, або Аконіт Антор (Aconitum anthora)), волотистий (Борець садовий (Aconitum cammarum)), деякі сорти каммарума, а в серпні вже цвітуть аконіт Фішера (Aconitum fischeri), витке види і багато з групи борець клобучковый, він же синій (Aconitum napellus). Цвітіння у аконітів тривалий, зазвичай воно розтягується на місяць і довше.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото
Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото
Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Види і сорти аконіту

Борець клобучковый, або Аконіт клобучковый він Аконіт синій (Aconitum napellus) родом з Євразії. (До речі, капюшон ченців називався «клобук», звідси і назва клобучковый). Саме він найбільш часто зустрічається в російських садах. Великі кущі (висотою до 2 м) з темно-ліловими, іноді майже чорними квітками не тільки красиві весь сезон, але й не вимагають підв'язки – їх стебла міцні і стійкі. Коли відцвіте центральна частина пагона, зацвітають бічні, чому цвітіння триває близько місяця. Існує декілька природних форм цього виду.

 • Аконіт клобучковый компактної форми (Aconitum napellus subsp. nanum). До 1 м заввишки. Квітки сіро-бузкові або брудно-білі. Зацвітає в першій половині липня.
 • Аконіт клобучковый форма лобелиевидная (Aconitum napellus subsp. lobelii). Висота 1,2–1,5 м. Квітки в щільних суцвіттях сині або синьо-блакитні. А форма Глечерайз (Glecherries) – форма з білими квітками. Зацвітають вони на початку липня.
 • Аконіт клобучковый форма пірамідальна (Aconitum napellus subs. paniculatum). Висота 1-1,5 м. Квітки фіолетово-сині, дуже великі. Цей підвид – джерело найкрасивіших сортів. Квітки 'Newry Blue' кольору морської хвилі. Цвіте з липня по серпень.
 • Аконіт клобучковый форма таврика (Aconitum napellus subsp. tauricum). Карликова форма висотою близько 60 див. Родом з околиць Зальцбурга і Тіролю.
Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Сорту Аконіту клобучкового:

 • 'Blue Scepter' з фіолетово-блакитними квітками і білим центром, зібраними в густі кисті,
 • 'Bressingham Spire' (висота 90 см) – з фіолетово-синіми.

Аконіт двоколірний (Aconitum bicolor) деякі джерела відносять до підвиду аконіту клобучкового, однак, частіше його виділяють в окремий вид. Вони дійсно дуже схожі, але в аконіту двоколірного забарвлення квіток біле з широким фіолетово-синім кантом.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Борець, або Аконіт строкатий (Aconitum variegatum) з передгір'їв Центральної Європи. Віддає перевагу зарослі різнотрав'ям лісові галявини. Висота стебел – до 2 м, листя сильно розсічені, квітки великі, сині, білі з синім краєм або чисто-білі. Час цвітіння – кінець липня – вересень. У аконіту строкатого також є природні форми:

 • Аконіт строкатий форма витончена (Aconitum variegatum subsp. gracile), красивий і легко вирощується сорт, висота до 1 м;
 • Аконіт строкатий форма юденбергский (Aconitum variegatum subsp. judenbergense)  з міцними прямими, але не дуже стійкими стеблами більше 2 м заввишки.
Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Борець садовий, або аконіт садовий (Aconitum cammarum) – широко поширений гібрид, отриманий при схрещуванні аконіту клобучкового, аконіту двоколірного і аконіту строкатого. Дуже схожий на них, але стебла більш тонкі (вимагають легкої підв'язки), листя розсічені на вузькі частки, а у квіток подовжений шолом. Є й низькорослі сорти з густими суцвіттями, їм підв'язка не потрібно. Найкраще місце для аконіту х шабельного – напівтіньове або сонячне, але захищене від прямих променів в жаркий час доби. Сорти аконіту садового:

 • 'Rubellum' – квітки блідо-сірувато-рожеві;
 • 'Eleonora' – білосніжні квітки з вузьким синім кантом;
 • 'Nachthimmel' – з дуже великими темно-ліловими квітками;
 • 'Franz Marc' і 'Caerulleum' – з блакитними квітками.
Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Крім цих, найбільш поширених і простих у вирощуванні аконітів, є кілька досить рідкісних, але дуже ефектних видів.

Борець північний, або Борець високий, або Борець звичайний (Aconitum septentrionale). Родом зі Швеції. Дуже схожий на аконіт вовчий. Відрізняється від нього лише забарвленням квіток: вони брудно-бузкові. Популярністю користується його сорт 'Ivorine' з білими квітками. Це самий раноцветущий вигляд, початок цвітіння припадає на кінець червня.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Вовчий аконіт (Aconitum lycoctonum). Родом з Європи, зростає в вогкуватих високотравних ялиново-листяних лісах, на берегах річок і струмків. Висота стебел – від 60 см до 2 м. Квітки сірчано-жовтого кольору, а висота шоломів майже в два рази більше ширини квітки.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Борець противоядный, або Аконіт Антор (Aconitum anthora). Гірський краєвид, висота всього лише 30-40 см, батьківщина – Альпи, Піренеї, Кавказ. Прямі стебла увінчані великими сірчано-жовтими квітками. Любить нейтральну і помірно-родючий грунт. На родючих виростає до 60-90 див. Зацвітає в середині липня.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Борець Кармихеля, або Аконіт Кармихеля (Aconitum carmichaelii). Родом з Далекого Сходу та Китаю. Дуже гарний вид з товстими високими (до 2 м) стеблами і дуже великими квітками. Зацвітає пізно, в кінці серпня – вересні, і лише на відкритому сонячному місці. Квітки – блакитні. Є підвид з волошково-синім забарвленням – аконіт Кармихеля форма Вільсона.

Аконіт — отруйний і витончений Борець- Аконіт,Борець,посадка,догляд,вирощування,розмноження,отруйна,лікарський,рослина,види,сорти,фото

Дуже гарний Борець в'юнкий, або Аконіт в'юнкий (Aconitum volubile) з гнучкими стеблами (більше 2 м), що обвивають опори. Його батьківщина – Корея, Сибір. Красиві різьблені листя, витончені темно-фіолетові квітки в пухких кистях, що звисають з опор, нагадують китайські шовкові мініатюри. Існує форма і з білими квітками. Цей вид вимагає посадки в півтіні.