Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка

  • Агротехніка півоній Частина 1: Вибір і підготовка місця для посадки
  • Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка
  • Агротехніка півоній. Частина 3: Догляд

Найкращий час для посадки та пересадки півоній – середина серпня—кінець вересня (для середньої смуги). Вони витримують і більш пізню посадку (протягом жовтня), але краще садити якомога раніше, щоб рослини встигли вкоренитися і розвиток кущів проходило швидше. Кущі півоній, призначені для розсадження, викопують і ділять. Зазвичай до 10-15 серпня у рослин закінчується формування на кореневище бруньок відновлення, з яких у майбутньому році відростуть нові пагони і утворюються квітки. Однак, у цей час ще не галузі всмоктуючі корінці. Для їх формування і потрібен додатковий відносно теплий період.

Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка-

© TANAKA

У разі необхідності можлива посадка півоній і ранньою весною, коли рослини ще не рушили в зростання. Для середньої смуги це зазвичай перша половина квітня, відразу після сходу снігу та розмерзання ґрунту. Однак,  півонії дуже болісно переносять весняну пересадку, особливо якщо це пов'язано з поділом кущів, і, як правило, відстають у розвитку від посаджених восени кущів на рік. Найгірше вони переносять посадку, коли бруньки вже рушили в зростання. У цих випадках при несприятливих погодних умовах дуже висока ймовірність їх загибелі. Тому радимо ранньою весною пересаджувати півонії тільки при крайній необхідності.

Якщо кущ при пересадці не піддається діленню і його тільки переносять з місця на місце «з грудкою», він розвивається нормально, і процес пересадки проходить для нього безболісно. Цей прийом широко використовують при пересадці як навесні, так і восени молодих одно-дворічних кущів з школок на постійне місце.

Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка-

© TANAKA

найважливіше під час посадки — правильно встановити її глибину. Вона повинна бути такою, щоб над верхніми бруньками відновлення (очками) шар ґрунту становив 3 — 5 см, на важких суглинних грунтах і 5 — 7 — на легких піщаних. При цьому велика глибина рекомендується для міжвидових гібридів. Якщо посадочні місця не підготовлені заздалегідь, враховують загальну осадку пухкої грунту в ямі і садять деленко вище.

Щоб правильно встановити глибину посадки, користуються посадкової дошкою довжиною 100 см і шириною 20 — 25 див. В центрі дошки знизу прибивають планку товщиною 5 см — для суглинкових і 7 см — для супіщаних ґрунтів. Під час посадки дошку кладуть над ямою — нижня частина прибитої планки буде показувати рівень заглиблення верхніх бруньок відновлення від рівня грунту. Коріння рослин після підсипання пухкої грунту сильно обжимають руками, щоб частинки грунту щільно прилягали до коріння і не було порожнеч. Ущільнення грунту сприяє також полив відразу після обтиснення коренів. На один кущ витрачають не менше 5 л води, після чого знову підсипають садову грунт до потрібного рівня.

Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка-

© Chris. P

Не варто утрамбувати грунт навколо куща ногами — при цьому можна поламати тендітні коріння. Якщо бруньки відновлення виявляться глибше 5 см від рівня ґрунту, кущі, незважаючи на хороший ріст, надалі будуть погано цвісти; якщо ж посаджений кущ дрібно, так, щоб бруньки відновлення визирали з землі, він розвивається слабо, хворіє через пересихання або пошкодження нирок.

На наступний рік після посадки рослини оглядають. Неправильно посаджені кущі пересаджують. Дрібно посаджені рослини (коли нирки визирають на поверхню) можна навесні накрити коробом з дощок 60 x60 см, висотою 10 см і підсипати в нього пухкої садової грунту на потрібну висоту. Однак, через рік бажано пересадити цей кущ за всіма правилами. При заглибленою посадці кущ можна підняти двома лопатами з грудкою і підсипати під нього садової грунту.

Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка-

© TheGirlsNY

Щоб зменшити ймовірність загнивання коренів, при посадці кореневище з вічками — центральну частину деленко засипають річковим піском з додаванням одне-двох ложок деревної золи. Полив після посадки прискорює укорінення рослин. Якщо погода стоїть суха, знову посаджені рослини періодично поливають у міру підсихання грунту до глибокої осені.

При дотриманні строків посадки в середній смузі молоді кущі вкривати не потрібно. При пізній посадці, а також в північних і східних холодних районах півонії на зиму вкривають шаром листків, торфу або компосту товщиною 10-12 див.

Агротехніка півоній. Частина 2: Посадка-

© radiomars

Щоб не переплутати надалі сорти, у місцях посадки ставлять кілочки з назвами сортів, а в журналі обов'язково замальовують план ділянки із зазначенням дати посадки і назви сорту. Якщо етикетки з назвою сорту надалі будуть загублені або сплутані, встановити сорт можна буде за планом.

Використовувані матеріали:

Д. Б. Капінос, В. М. Дубров — "Квіти в саду"