Застосування деревної золи на дачі

Застосування деревної золи на дачі-

Вже зібраний і прибраний в засіки урожай. Настає час неквапливого аналізу минулого сезону, час підбиття підсумків для отримання нового досвіду. Роздуми на тему вирощування овочів, пошук нової потрібної інформації займає багатьох садівників. Поговоримо про звичному всім і доступному добриві – золі.

Відомо, що кожен дозрілий овоч і кожна рослина виносять з грунту, в якій вони росли, необхідні для росту поживні елементи. Тому, щоб не залишитися без врожаю в наступному році, ми повинні повернути землі борг і внести в грунт ті елементи, без яких не дозріє урожай наступного року.

У деревній золі в оптимальній пропорції перебувають калій, кальцій, фосфор. Якість золи, насамперед, залежить від вихідної сировини. Найбільш цінною вважається зола, отримана від згоряння берези. Березова зола містить 10-12% калію, 4-6% фосфору, 35-40% кальцію, ялинова – 3-4% калію, 2-3% фосфору, 23-26% фосфору.

Калій в золі міститься у вигляді поташу – вуглекислого калію, що має властивість добре розчинятися у воді. Фосфору в золі трохи, але в порівнянні з суперфосфатом він більш повно засвоюється рослинами. Велика кількість кальцію робить золу хорошим лужним добривом, яке швидко і ефективно роскисляє грунт.

наприклад, додавання в грунт такого розкислювача, як вапно може погано позначитися на зростанні томатів, моркви, петрушки, редиски, наприклад, коренеплід моркви виростає викривленим, а редис стає грубим і несмачним.

Додавання золи в грунт не тільки покращує її структуру, але і створює сприятливі умови для життєдіяльності корисних мікроорганізмів. Вносити золу слід під весняну чи осінню перекопування. З піщаного грунту зола швидко вимивається, тому в таку грунт переважно вносити золу навесні. Норма внесення – 100-200 г на 1 кв. м (в гранчастій склянці міститься 100 г золи).

Золу можна додавати в лунку, наприклад, при посадці картоплі, томатів або в посадкові ями при посадці плодових культур. Додавання золи люблять усі рослини за винятком тих, яким для розвитку потрібне кисле середовище (азалія, щавель, гортензія).

не Можна вносити золу разом з гноєм і азотними добривами, це призводить до втрати азоту, а змішування золи з суперфосфатом сприяє переведенню частини фосфору в нерозчинне стан. Дуже доречно додавання золи в компост, таке додавання сприятиме прискоренню розкладання органіки.

Підживлення рослин золою можна робити протягом усього сезону, вносячи її або в сухому вигляді, перемішавши з грунтом, або у вигляді водного розчину, розчинивши золу у воді (склянку попелу на відро води). Норма витрати рідких підживлень 0,5 л на одну рослину, таку підгодівлю проводять після поливу.

Варто сказати ще про один варіант використання золи – замочування насіння перед посівом в настояної протягом двох діб і процідженої зольної воді (на 1 л води 2 ст. л. золи). Розумно також використовувати дезінфікуючі і лікувальні властивості золи. Сухою золою запилюють після цвітіння суниці, це допомагає зменшити згодом поширення сірої гнилі. Люблять запилення золою огірки, томати і ягідні кущі. Таке запилення треба проводити рано вранці по росі.

Давно відомо застосування золи у боротьбі з шкідниками. Для цих цілей готують розчин наступним чином: 100 г золи кип'ятять у літрі води протягом 15 хвилин, настоюють дві доби, проціджують, додають ще літр води і 10 г господарського мила або садового зеленого мила. Потім отриманим розчином добре обприскують які потребують обробки рослини.

Зола не має терміну давності, за умови її правильного змісту. Зберігати золу слід в сухому місці без доступу вологи. При попаданні в золу вологи, вона втрачає зі свого складу майже весь калій. Якщо зола тільки що намокла, то краще відразу приготувати з неї зольний розчин, яким дуже добре удобрювати виноград і деякі інші рослини.

Важливий момент – використовуючи золу, необхідно дотримуватися норм внесення. Так надлишкова кількість калію в ґрунті заважає рослинам засвоювати необхідний для зростання і нарощування вегетативної маси азот.

Дата публикации: 13.09.18