Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці

Здрастуйте, наші дорогі читачі.

Як завжди радий вас вітати на нашому порталі, де кожен бажаючий може абсолютно безкоштовно отримати інформацію, що цікавить його. Сьогодні ми продовжимо складну тему домобудівництва і поговоримо про те, як викопати траншею під фундамент.

Не поспішайте посміхатися, незважаючи на всю банальність питання, більшість роблять помилки вже на цьому етапі. Цікаво де саме? Читаємо далі, у будівельній науці повно своїх таємниць.

Недокоп

Всі ми, напевно, вже знаємо, що класичний стрічковий фундамент закладається на глибину промерзання грунту. Вище не можна, інакше його поламає силами морозного пученія, але і глибше бетонувати як би не ідейно, цемент нині коштує грошей.

Але ось невдача, надійні глинисті грунти знаходяться, як правило, трохи нижче зазначеного рівня, в той час як вам доведеться мати справу з суглинками і супесками, несуча здатність яких в 2-3 рази гірше.

Ось конкретне завдання:

Рівень промерзання грунту у вашому регіоні 900 мм
А глибина залягання глини на ділянці 1200 мм.

Як викопати фундамент під будинок, щоб підстава вийшло по максимуму надійним і не потрапити при цьому в копієчку?

Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці-

Правильне рішення лише одне, рити треба до глини і нею ж замінити відсутню частину ґрунту. Право, це вам вийде дешевше, ніж бетонувати зайві 30 сантиметрів фундаменту.

Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці-

Важливо: Тільки не робіть глині піщаний насип. Незважаючи на те, що несуча здатність цих грунтів однакова, пісок гігроскопічний, а глина водоупорна, між цими матеріалами завжди буде накопичуватися вода.

Перекоп

Але все вищесказане справедливо коли до міцних ґрунтів рукою подати, заміщати одне-двометровий шар грунту нераціонально. У цьому випадку копати потрібно рівно на проектну глибину, не вище, але не нижче.

При цьому обов'язкова умова щоб дно траншеї було ретельно вирівняна в горизонтальному рівні, нівелювати його за допомогою підсипки заборонено!

Чому? Тут все дуже просто. Насип переважно робити глиною, в крайнім разі піском, а не яким-небудь іншим грунтом. Що тепер виходить: там, де була викопана траншея глибше — глини потрапило більше, а значить фундамент там просяде менше. Нерівномірне ж просідання підстава загрожує його руйнуванням.

Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці-

Правильна форма траншеї

Коли запитують, як викопати траншею під фундамент своїми руками, все чомусь забувають про форму і риють окопи з вертикальними стінками. В процесі робіт вони, звичайно ж, обвалюються, слабкий грунт змішується з высыпкой, а в результаті все те ж нерівномірне просідання та тріщини по всьому будинку.

Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці-

Для якісного виконання робіт, стінки траншеї повинні мати ухил хоча б 10-15°

Правильна ширина траншеї

Ще один нюанс на тему «Як викопати фундамент» стосується ширини окопу. Більшість наших дачників в прагненні заощадити сили риють сантиметр на сантиметр за проектною ширині стрічки, при цьому аніскільки не замислюються ні про те, де буде стояти опалубка, ні як згодом доведеться проводити гідроізоляцію і утеплення підстави, адже для проведення цих робіт також потрібно вільне місце.

Важливо: Земляні роботи потрібно проводити за один захід, щоб потім не довелося обкопувати вже залитий фундамент.

Верхній шар грунту

Ну от, здавалося б, ми знаємо все про те, як викопати під фундамент правильний котлован. А ні, один пункт ми все-таки не розібрали. А саме, що робити з верхнім шаром ґрунту, який містить в собі значний відсоток органіки? Це так звані чорноземи, глинозем і тому подібні грунту.

Його в обов'язковому порядку потрібно прибирати, притому не тільки в місцях проходження траншей, а й по всій площі майбутнього будинку. А все тому, що цей шар грунту самий нестабільний. Він має мінімальні несучі здібності, схильний до пученію і усадки. Заливати за таким стяжку, або навіть встановлювати опори під лаги — неприпустимо. Його весь потрібно вичистити і замінити піском.

Якої глибини і ширини потрібно копати траншею під фундамент: будуємо будинок по науці-

Ну от і всі нюанси. Не так багато, але знати їх зобов'язані інакше надійне підгрунтя не побудуєте ніколи.

Василь Молька

Дата публикации: 13.09.18