Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту

Здрастуйте, наші дорогі читачі.

Раді, що ви, незважаючи на повсякденні турботи, все ж знаходите час завітати до нас на вогник і, швидше за все, навіть радите почитати Сайт дачу своїм друзям. І правильно робите, адже тут тільки перевірена досвідом і сто відсотків корисна для дачників інформація.

Ось сьогодні ми теж вирішили включитися в популярні на будівельних форумах дебати по темі: «Коли краще заливати фундамент під будинок і які помилки при заливці можна зробити?»

У нас, звичайно, є своя думка з цього приводу, яке може і відрізняється від полеміки «диванних» майстрів, але зате ми готові аргументувати кожне своє слово. Читаємо, це цікаво.

Звідки ноги ростуть

Один відомий кіногерой якось сказав, що розумний вибір приходить з досвідом, а от до досвіду призводить вибір нетямущий. Коли все зроблено правильно, ми часом навіть не замислюємося про те, яких серйозних неприємностей уникли, зате свої помилки запам'ятовуємо на все життя.

Почалося все з побудови невеликого садового будиночка. Фундамент був обраний класичний стрічковий. Сказати по правді, про інше я тоді навіть не знав, і почалося...

Мені багато тоді радили заливати фундамент під зиму, щоб за добрих чверть року підставу вистоялося і знайшло своє місце. Тоді, мовляв, не тільки будиночок, але і цілий будинок можна буде будувати не боячись.

Сказано – зроблено, хоч довелося попрацювати на славу.

Спочатку було очищено від сміття обрану площадку і нівелював її в горизонтальній площині, а тому довелося братися за лопату ще до копання траншеї.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

Потім розмітка. Для цієї мети забив у землю кілки і по лініях майбутнього підстави натягнув шнурівку.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

А ось копати довелося чимало. Глибина промерзання у нас більше метра, а дрібніші стрічку піднімати не можна.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

Далі поставив з дощок опалубку, висипав невелику піщану подушку,

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

А потім залив все саморобним бетоном марки М 350.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

Шкода, що на той момент я був занадто зеленим, а тому, наслухавшись запевнень сусідів, фундамент арматуру вирішив не закладати.

Нагадаю, все це відбувалося пізно восени (ох блін ці порадники) і перші сюрпризи не змусили себе довго чекати. Мороз ударив рівно через два тижні після заливки, тоді як для набрання повної міцності бетону потрібно хоча б 28 днів. Неприємно, так?

Ні, я знав, що навесні процес твердіння продовжиться, але результат все одно вже буде не той.

Після зимівлі мене чекав ще один «подарунок» — це рівень, точніше, його повна відсутність (а я скільки часу змарнував щоб чітко виставити опалубку).

— От бачиш, — не вгамовувався один. — А так міг би й будинок просісти!

Але грунти були надійні, а вага фундаменту не настільки значний, щоб різниця після просідання вийшла до 5 див.

Ворог прийшов звідти, звідки не чекали: морозний пучение. Я думав, що якщо поставлю фундамент на непромерзающую грунт, то повністю від його защищусь, але не тут-то було.

Виявляється, пучение діє на фундамент і через бічні стінки по дотичній, правда, ці сили незначні і не можуть підняти весь будинок, але з ненавантаженому стрічкою впорається їм цілком по силам. А тому замерзлий грунт викрутив фундамент як сам захотів. В довершення всього підставу в декількох місцях дало тріщину.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

Моєї «радості», як ви можете здогадатися, не було меж. Скільки даром пішло цементу, а скільки праці... Але і ставити кам'яна будівля на дефектну основу не хотілося, а тому як тільки грунт розтанув я взявся за будівництво заново.

Старий фундамент вирішив не чіпати, а просто залити бетонну стрічку по його зовнішньому периметру. Будинок при цьому збільшувався по довжині і ширині мало не на метр, але від перспективи виколупувати з землі бетонний моноліт кидало в тремтіння.

Незважаючи на те що в квітні був виритий котлован, а опалубка виставлена, бетонувати я почав тільки в середині травня. Урок був витягнутий, а тому робив усе по науці. Так, знаючи при якій температурі найкраще схоплюється бетон (а це 15-20 °С), я тягнув час, щоб і вночі термометр діставав до цієї позначки.

до робочого процесу, то тут також були внесені свої корективи.

По-перше, довелося визнати, що економити на арматурі не є сама хороша ідея, і нехай на те, щоб зв'язати армокаркас я витратив три дні, але лінивий робить двічі, а переробляти ще й третій раз мені точно не хотілося.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

По-друге, довелося відмовитися від самостійного приготування бетону, а купити товарний. Справа в тому, що фундамент потрібно заливати не окремими ділянками, а весь цілком і за один день, тільки тоді можна розраховувати на якість.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

І найголовніше, по-третє, з будівництвом стін в цей раз я не надто затягував. Почекав покладені чотири тижні і почав класти цеглу. До осені коробка була вкрита. А тому ця зима пройшла без ексцесів.

Вчіться на чужих помилках і правильно вибирайте час для заливки фундаменту-

Сказати по правді, той виноградник я продав, але будиночок, наскільки я бачу, стоїть і сьогодні, і не думаю, що господарі хоч раз витрачалися на ремонт фундаменту.

Висновки

А тепер, власне, перейдемо до висновків інакше навіщо я вам все це розказував.

Заливку фундаменту краще всього починати влітку, коли постійна температура повітря уже не буде опускатися нижче 15 градусів. Правда, якщо почне пригрівати до тридцяти і бетон дуже швидко почне втрачати вологу його доведеться поливати водою. А ось якщо заливку доведеться проводити в дощ, треба буде вкривати вже залиті ділянки поліетиленом. І не переживайте з приводу того, скільки такий фундамент буде сохнути. Після двадцяти восьми днів ви сміливо можете починати будівельні роботи.

Ці норми закладені в ГОСТах, а поради на кшталт, нехай пару років вистоїться, та всядеться, можуть принести більше шкоди, ніж користі. Залишений на зиму не навантаженим фундамент обов'язково піддасться впливу морозного пученія, а значить, має всі шанси перетворитися на нікому не потрібний масив бетону.

Не треба слухати диванних майстрів, довіряйте тільки нормативної документації і тоді ваш фундамент переживе століття.

На цьому ми прощаємося з вами. До зустрічей на сторінках нашого сайту.

Василь Молька

Дата публикации: 12.09.18