Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі

Здрастуйте, дорогі наші друзі.

Ось і дочекалися справжню снігову зиму, а разом з нею і справжніх зимових платіжок за опалення. Не думаю, що вони хоч кого-небудь, обрадували особливо якщо будинок досі потребує теплоізоляції.

Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі-

Зміст:

 1. Навіщо потрібно утеплювати стелю
 2. Чим краще утеплювати?
 3. Скільки потрібно утеплювача?

Але тоді як фасадні роботи погода дозволить починати тільки навесні, то дізнатися, як підібрати утеплювач для стелі корисно буде навіть сьогодні. А чому б і ні, адже при утепленні перекриття мороз нестрашен.

Навіщо потрібно утеплювати стелю

Перед тим як пірнути в світ стельового утеплення, давайте ще раз подивимося для чого це потрібно, щоб не вийшло, що ми вкладаємо гроші просто в недешевий понт.

Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі-
 • По-перше, найбільший відсоток тепла йде з дому через дах, так що якщо вона у вас, як і стелю, залишилася без теплоізоляції, утримувати хоча б +18°С в кімнатах буде недешевим задоволенням.
 • По-друге, навіть якщо з утепленням покрівлі все в порядку, тепле повітря все одно буде прагнути вгору. Тобто без стельового утеплення в мансарді у вас буде парилка, тоді як на першому поверсі доведеться спати під трьома ковдрами.
 • Ну і по-третє, більшість утеплювачів, за сумісництвом є прекрасними звукоизоляторами, а тиша в будинку дорогого коштує.

Якщо у необхідності теплоізолювати перекриття ми вас переконали – читаємо далі.

Чим краще утеплювати?

найскладнішою для господаря дилемою завжди було, як правильно підібрати утеплювач для стін і стелі. І справа тут навіть не в убогість вибору, а швидше, навпаки, у його великій кількості. Виробники навперебій розхвалюють свій товар, приписуючи йому часом вже зовсім фантастичні можливості. Але якщо бути об'єктивними, то на сьогоднішній день для перекриттів існує рівно два прийнятних варіанти. Це:

 • Мінеральна вата;
 • Ековата.

Можна, звичайно, до цього списку додати і керамзит, але тільки, якщо запас міцності стелі дозволяє. Глиняний утеплювач відрізняється не тільки своєю дешевизною, але й неабияким вагою.
Ну а тепер про вищеназваних матеріалах детальніше:

Мінеральна вата

Традиційний, якісний утеплювач, серед переваг якого слід виділити:

 • Порівняльну дешевизну;
 • Екологічну чистоту;
 • Паропроникність;
 • А також можливість самостійного монтажу.

Мінуси ж криються в гідрофобності цього продукту, а також його алергенної пилу. Іншими словами, без паробар'єра не обійтися він і намочити вату не дозволить, і від пилоподібних алергенних частинок захистить.

Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі-

Але пароізоляція приміщення це додаткові витрати на якісну вентиляцію, інакше квартира стане схожа на парник, так що вважайте – не все так дешево.

Ековата

Ековата – це целюлоза. Про більш безпечний і екологічно чистому матеріалі важко навіть мріяти. Якщо не брати до уваги фінансовий фактор, ековата за всіма показниками перевершує свій мінеральний аналог, а крім того не вимагає парозахисту і при цьому дихає! Тобто, ніяких плівок і мембран.

Але ціна... якщо навіть відкинути те, що вартість продукту, м'яко кажучи, «кусається», так ще й для його монтажу доведеться залучати спеціально навчених людей, які також оцінюють свої послуги недешево.

Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі-

Але що поробиш, за якість треба платити.

А от кого б не хотілося бачити в будинку і особливо на стелі так це пінополістирол. Безперечно, пінопласти дешеві, але на здоров'ї не економлять. Мало того, що при нагріванні (а у стелі завжди жарко) вони смітять формальдегідами, так ще й при горінні, а від пожежі ніхто не застрахований, вироблені вбивчі для всього живого отруйні гази. Заклеишь таким утеплювачем перекриття і відразу ж купуй на всю сім'ю протигази, так, на всяк випадок.

Скільки потрібно утеплювача?

Ну коли з вибором матеріалу розібралися, залишилося лише дізнатися, як підібрати товщину утеплювача для стелі, адже без цього важко визначити його необхідну кількість. Ось тут-то і починається конкретика, яку так не люблять продавці. Загальними фразами в таких справах не відбудешся, а будь-яка цифра повинна бути аргументована.

насправді нічого суперскладного в таких розрахунках немає, але калькулятор витягнути таки доведеться як, власне, і Бніп. А точніше СНиП 23-02-2003, біля якого все і буде крутитися.

Потрібна вам інформація знаходиться ось в цій табличці:

Що потрібно знати про виборі утеплювача для стелі-

Зверніть увагу на ту її частину, де розглядаються житлові, лікувально-профілактичні та дитячі установи. Якраз вона застосовна для приватного будівництва. Далі орієнтуючись на градусосутки опалювального періоду, виберіть рядок, відповідну вашому регіону і серед нормованих значень опору теплопередачі (СТ) перекриттів знайдіть своє.

Саме на ці цифри потрібно буде вийти, додаючи до вже існуючого опору теплопередачі вашої стелі утеплювач.

Щоб не заплутатися в незрозумілих формулах покажемо все на конкретному прикладі:

Припустимо, для нашого регіону градусосутки опалювального періоду дорівнюють 2000 °С*сут, тоді нормативний опір теплопередачі стелі 2,8 м2°С/Вт (відповідно до таблиці).

Для подальших розрахунків потрібно дізнатися фактичний опір теплопередачі, Не СНиП-ський, а те що ми маємо насправді. Для простоти візьмемо дерев'яна стеля з соснових дощок товщиною 5 див. Згідно наступної таблиці, навіть у вологому середовищі теплопровідність у нього буде 0,18 ВТ/м°С. Тепер якщо ми поділимо товщину перекриття (0,05 м) на цей коефіцієнт, то і отримаємо шукане СТ.

0,05 м / 0,18 ВТ/м°С = 0.28 м2°С/Вт

Як бачимо, утеплювачем доведеться добрати ще цілих 2,52 м2°С/Вт

2,8 м2°С/Вт — 0.28 м2°С/Вт = 2,52 м2°С/Вт

За посиланням — таблиця з коефіцієнтами теплопровідності для різних матеріалів.

Не заплуталися? Потерпіть залишилося зовсім трохи.

Тепер, якщо ми перемножимо теплопровідність обраного утеплювача (для ековати середнє значення 0,039 ВТ/м°С) на відсутню опір теплопередачі (2,52 м2°С/Вт) і отримаємо необхідну товщину теплоізоляційного шару. У нас вона вийшла 10 див.

0,039 ВТ/м°С * 2,52 м2°С/Вт = 0,098 м

Ось бачите, нічого складного, тільки елементарна математика, для того щоб все це порахувати не варто закінчувати будівельний ВУЗ.

А поки що до побачення, ми ще обов'язково зустрінемося на сторінках нашого блогу.

Василь Молька

Дата публикации: 12.09.18