Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети

І знову здрастуйте, наші численні читачі. Здавалося б, у наших оглядах ми вже так багато розповіли про проблеми дачного будівництва, що і поговорити більше немає про що.

А ні, ця тема така ж невичерпна, як і світовий океан. Ні-ні, та й дивуєте ви нас новими цікавими питаннями. Ось, наприклад, прийшло вже кілька прохань розповісти про те, як зробити крокви на односкатную дах. Здавалося б, справа елементарне. Але це тільки на перший погляд. А насправді і при будівництві таких покрівель є свої нюанси. Про них і поговоримо.

Зміст

  1. Односхилі даху. Види та переваги
  2. Нюанси проектування кроквяної скелета односхилого даху
  3. Столярні роботи

Односхилі даху. Види та переваги

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Односхилі дахи завжди привертали господарів своєю простотою і економічністю. Саме їх найчастіше застосовували при будівництві бань, гаражів і невеликих технічних споруд. Словом скрізь, де були неважливі дизайнерські вишукування, а в главу кута ставилася надійність та дешевизна. Але часи змінюються, сьогодні архітектори розробили безліч цікавих стилів і дизайнів, де мінімалістичні, прості скати будуть виглядати солідно і природно навіть для житлового будинку.

Подивіться ці приклади:

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Все це складні односхилі покрівлі, що складаються з двох і більше незалежних один від одного скатів. Подібна конструкція дозволяє не тільки економити матеріали, але і надавати домівках неповторну архітектурну форму. Але якщо ви думаєте, що тільки такі і мають право на життя в сучасному будівництві, ви знову, як ніхто інший, далекі від істини. На таких прикладах ми зібрали зразки будинків укритих всього одним, єдиним скатом.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Не схоже на госп споруди, правда?

Так чому ж, запитаєте ви, багатоскатні покрівлі досі існують? Досі не витіснені цими красивими і недорогими аналогами? Або може бути, останні також не позбавлені недоліків?

Звичайно ж! А хіба могло бути інакше? У кожної медалі дві сторони, і якщо ми прагнемо до простоти і економічності, завжди доводиться чимось жертвувати. У нашому випадку горищним приміщенням. Під односхилим дахом практично немає вільного місця. А це означає, що під весь той мотлох, що там зазвичай зберігається, доведеться вигадувати окремий простір.

Ну і другий мінус — це суттєві обмеження в дизайні. Мінімалізм, кубізм та інші сучасні стилі, звичайно, дуже здорово, але це лише мала дещиця з тих інструментів, що використовує сучасний архітектор. А адже смаки у всіх різні. І ні-ні та й захочеться комусь дачу в стилі шале.

Але односхилі покрівлі можна розмежовувати не тільки за кількістю покрівельних площин, але і за конструкційним принципом. Так, коли несучі стіни мають різну висоту і стропила обома своїми посадочними площинами спираються на капітально закріплені мауерлати, то ми маємо справу з висячої кроквяної системою.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

А от щоб організувати односкатную покрівлю при рівній висоті стін доведеться застосовувати більш складний фермовый кроквяний скелет.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

А ще існує поділ способом кріплення крокв. Тут фахівці знову виділяють два принципово різних варіанти:

  • жорсткий;
  • ковзний.

Перший, класичний використовується в більшості випадків, коли потрібно поставити кроквяну систему на капітальні, пройшли повну усадку стіни. У цьому випадку кроквяна нога жорстко прибивають до мауерлату.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Другий більше підходить для дерев'яних будинків, стіни яких після спорудження покрівлі ще довго будуть давати усадку. В цьому випадку нижній вузол кріплення крокв роблять ковзаючим, а завдяки верхньому, кроквяна нога може рухатися відносно заданої конструкцією осі. Все це дає можливість покрівлі змінювати свою геометрію слідом за огороджувальної конструкцією.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Цікаво, так? А тепер давайте більш детально пройдемося по тих нюансів, які потрібно знати кожному покрівельникові, який вирішив звести над своїм будинком односкатную дах.

Нюанси проектування кроквяної скелета односхилого даху

Почнемо з того, що проектування кроквяної скелета односхилим покрівлі це досить непроста інженерна завдання та без математичних обчислень тут не обійдешся.

Справа в тому, що стропила повинні в результаті витримати не тільки вагу покрівельного матеріалу і може бути утеплювача, але і пікову снігове, а також вітрове навантаження і мати при цьому певний запас міцності на всякий пожежний.

Саме, маючи на руках значення всіх можливих навантажень, а також заданий дизайнером кут ската (а він може коливатися в межах від 5 до 45 градусів) можна точно розрахувати розміри кроквяних ніг і оптимальний між ними крок. Інакше доведеться робити все з величезним запасом, витрачаючи непотрібний матеріал, і все одно ризикуючи не вгадати.

І все ж якщо ви готові ризикнути, то повинні розуміти, що навіть конструкція найпростішої висить кроквяної системи буде змінюватися в залежності від відстані між несучими стінами. Та конструкція, що ми приводили в приклад справедлива лише в тому випадку, коли укрываемый проліт не ширше чотирьох з половиною метрів.

Якщо це значення буде наближатися до шести метрам, то в конструкцію доведеться включити ще й такий елемент як підкроквяна нога. Ось приблизна схема, як це може виглядати.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

При збільшенні ширини прольоту змінюється і конструкція кроквяної системи. Так, якщо доводиться перекрити відстань близько дванадцяти погонних метрів важко буде обійтися без простінків або несучих колон, так як схема кроквяної скелета буде виглядати вже наступним чином.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

А ось п'ятнадцятиметровий прольоти по шість метрів одним простінком вже не поделишь, а тому, якщо у ваші плани не входить ставити зайві стійки, можна перейти до наступного варіанта. Як бачите, при такій конструкції менший проліт повинен знаходитися в межах шести метрів, а той, що спирається на дві підкроквяні ноги вписуватися в дев'ятиметровий зазор.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Ну і нарешті, якщо відстань між несучими стінами перевищує шістнадцять метрів, а ви все одно хочете виготовити односкатную дах висячого типу, без двох простінків або рядів несучих колон вже ніяк не обійтися.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Зверніть увагу, проміжні опори повинні бути зв'язані між собою сгонками, це обов'язкова умова. Тут не економлять.

Столярні роботи

Ну і нарешті, кілька зауважень щодо самої столярні вироби.

Ясна річ, що вам навряд чи вдасться виготовити цілісну кроквяну ногу довжиною, наприклад, дев'ять або дванадцять метрів. Таку доведеться збирати з двох або навіть чотирьох шматків, так от робиться це внапуск, притому так, щоб ділянка дотику фрагментів був не менше півметра.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Другий момент це кріплення кроквяних ніг до несучих стін. Проводиться тільки з використанням мауерлата, але ніяк не безпосередньо до стін. Справа в тому, що мауерлат дозволяє рівномірно розподілити передану кроквяної ногою навантаження на всю опорну площу стін, усуваючи, таким чином, можливість концентрації руйнівного зусилля в одній точці.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

І нарешті, щоб визначити довжину кроквяної ноги, зовсім не обов'язково тягнути рулетку від одного мауерлата до іншого, досить знати відстань між несучими стінами, і різницю їх висоти. Далі шкільний курс геометрії і знаменита теорема Піфагора. Пам'ятаєте? «Сума квадратів довжин катетів дорівнює квадрату довжини гіпотенузи».

Так от, катетами нашого трикутника будуть виступати як раз відстань між несучими стінами і різниця між їх висотами, а гіпотенузою кроквяна нога. Правда до отриманого значення потрібно буде додати довжини бажаних напусків, але то за бажанням, так як згодом замість них можна буде прибити кобилки.

Кроквяний скелет односхилого даху: всі тонкощі і секрети-

Ну, ось і всі секрети. Звичайно, можна було б ще розглянути примикання покрівельних матеріалів до стін будинку, але це вже тема зовсім для іншого огляду.

А поки ми прощаємося з вами. До побачення і до зустрічей на сторінках сайту про дачу.

Василь Молька

Дата публикации: 13.09.18