Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню

Здрастуйте, наші дорогі читачі.

Якщо, після прочитання заголовка ви все ж дійшли до цих рядків, отже, вам однозначно цікаво як зробити дах будинку своїми руками, а можливо, ви навіть пробували знайти інформацію по цій темі з інших джерел, але так і не знайшли там нічого, що могло б дійсно допомогти.

Правий? Якщо так, ви потрапили за адресою. В нашому блозі тільки розумна і написана простою зрозумілою мовою інформація.
Зміст:

 1. Інструменти та матеріали
 2. Монтаж кроквяної системи
 3. Монтаж обрешітки
 4. Покрівельні роботи

Щоб не бути голослівним, я розповім, як будував дах на власній дачі. Хоч це було досить давно, але мені тоді запам'яталося все в найменших деталях. Як-не перша моя дах і тим більше власна.

Почнемо з того що стіни в моєму будинку були каркасні, а гвинтовий фундамент, іншими словами, щось важке з шиферу будувати зовсім не хотілося. Вибір зупинився на простенькій двосхилим даху під профнастил, для першого разу і вона — це ціле випробування.

Інструменти та матеріали

В якості основного будівельного матеріалу була обрана дошка перетином 50×150 мм її після будівництва стін залишилося навалом, а на покрівлю, як я вже говорив, я планував профнастил, не бозна що, але по тим часам м'яка покрівля стояла дорожче всього мого будинку.

Ще у мене було трохи обрізної дошки січеним 25×150, її я вже купував спеціально на обрешітку і гідроізоляція. В принципі, якщо б чого бракувало я планував докупити вже по ходу роботи.

Якщо ви хочете працювати також як я тоді, вам ще доведеться обзавестися належним електроінструментом, а точніше:

  • ручної циркулярною пилою;
  • дрилем;
  • шуруповертом.

Молоток, сокира і стамеска, я думаю, у вас в господарстві і так є.

Монтаж кроквяної системи

Будь-яку роботу я звик починати з ревізії і, незважаючи на те, що стіни робилися власноруч, не вважав негожим ще раз переміряти діагоналі і упевниться що в результаті у мене вийшов прямокутник і не яка-небудь трапеція.

Потім розніс лаги, як їх підійшла припасена мною п'ятідесятка. Дві крайні виставив на відстані 150 мм від фронтону, а решта з кроком в 80 див.

Тут тільки потрібно мати на увазі один маленький момент: довжина туги повинна бути на 10 см коротше ширини будинку, тобто рівно на 5 см бракувати до його країв з кожної сторони.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Лаги прибивав сто п'ятдесятим цвяхом до верхньої обвязной парі каркасних стін (саморізами, може, воно і краще, але дорожче). А щоб не роз'їжджалися і біля даху можна було хоч якось ходити, тимчасово перев'язав їх тридцятої дошкою (таки довелося докуповувати).

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

На черзі були крокви, але без конькової дошки з'єднувати їх у повітрі дуже проблематично. Скажу, більше того, якщо хочете, щоб ваші скати нагадували морські хвилі, монтуйте стропилины просто по волосіні, без усяких додаткових конструкцій.

Але якщо працювати по розуму, то читаємо далі.

Спочатку я поставив фронтонні підпори, тимчасово зміцнивши їх звичайними дошками. Останні я, до речі, прикрутив прямо до каркасної стіни.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Решта ж стійки розкидав з кроком приблизно в 2 метри, намагаючись ставити їх біля лад.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

А ось так моя «творчість виглядало в зборі, після встановлення гребеневої:

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Начебто і нескладна конструкція, але дозволяє рівно поставити дах навіть таким дилетантам, як я п'ятнадцять років тому.

З кроквами все виявилося складніше. Для початку довелося за фактом випиляти тільки одну ногу, а потім нарізати по ній, як по шаблону всі інші. Якщо периметр стін вийшов правильним, то такий хід, гарантує гарну рівну дах.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

За кроквами йдуть розпірки. Саме під них я залишав місце, коли робив лаги трохи коротше будинку. Подивіться уважно на форму деталей, доведеться попрацювати не тільки торцюванням, але і рубанком.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Після того як розпірки були встановлені ще раз перевірив ще раз геометрію вийшла кроквяної системи, і тільки впевнившись, що все одно і гладко, зафіксував її в такому положенні розкосими.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

На цьому, можна сказати, скелет був готовий, але перед тим, як переходити до решетування і покрівельних роботах слід було зробити ще дві речі – це організувати настил і поставити стійки під фронтони. Я розумів, що після того, як на крокви натягнеться гідроізоляція зробити це буде вже проблематично.

З настилом було все просто, оскільки ходити по ньому в майбутньому ніхто не збирався, зашив всі обрізний тридцяткою, в іншому разі довелося б брати дошку не тонше чотирьох сантиметрів.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

З фронтонними стійками було важче. Подивіться на це фото

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Попрацювати пилкою довелося неабияк, і все одно не обійшлося без косяків, але то нехай залишиться на моїй совісті.

Монтаж обрешітки

Ну ось, прийшла пора витягати і гидромембрану. На весь скат одного шматка, на жаль не вистачило, а тому стелив її горизонтальними смугами, працюючи знизу вгору. Тільки при такому підході вона дійсно буде захищати від вологи.

Весь процес виглядає так:

Розкотив рулон через крокви прихопив мембрану степлером, а зверху придавив ще й брусом 40×50 мм

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Головне тут стежити щоб гідрозахист була не внатяжку, а трохи провисала.

Закінчила з одним рядом взявся за наступний, все у мене вийшло 3 на кожному схилі.

Тепер обрешітка, як я вже говорив, для цієї справи я запасся обрізний дошкою перерізом у два з половиною сантиметри.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

З малюнка нескладно зрозуміти, що згідно з проектом на спусках необхідно бити дошки суцільним щитом, тоді як на решті частини схилу, досить і через одну. Подібна решетування підходить не тільки для жорсткого профнастилу, але і для металочерепиці.

На цьому ж етапі прийнято прибивати вітрові і лобові дошки. Спочатку лобова

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Потім вітрова.

Дах з профнастилу на дачі – інструкція по виготовленню-

Якщо все зробите так, як я карниз буде гарно виглядати і без підшивки.

Покрівельні роботи

Залишилася сама відповідальна частина роботи – приховування дачного будиночка профнастилом. Незважаючи на всю прозорість цього процесу, тут є деякі тонкощі.

   • Листи зі стопки потрібно тільки знімати, вертикально верх, але ні в якому разі не стягувати. Сьогодні на покрівельний метал наносять полімерне покриття, і дряпати його небажано.
   • Для того щоб капелюшки шурупів не скакали по даху веселій чехардою, а заодно ви не потрапляли саморізом в молоко, розмітку металу корисно виконати ще на землі.
   • З боку фронтону напуск покрівельного матеріал не повинен перевищувати двох-трьох сантиметрів, у той час як за лобову дошку залежно від крутизни схилу, виступати і на 5, і на 10 см
   • Між собою листи металу повинні перекриватися не менше 150 мм
   • Якщо кут ската занадто маленький краще не скупитися і монтувати метал з нахлестом у дві хвилі.
   • На один квадратний метр профнастилу доведеться закрутити 6-7 саморізів.
   • Особливу увагу потрібно приділити монтажу першого аркуша, від нього буде танцювати вся покрівля.

Ну от і все. Така покрівля однаково підійде як для садового будиночка, так і заміського котеджу і нехай шлях до її спорудженні важкий і тернистий, але у вас обов'язково все вийде.

Так, якщо у вас таки залишилися питання, подивіться це навчальне відео, я тоді орієнтувався саме на дану там інформацію:

До побачення, до нових зустрічей на сторінках нашого блогу.

Василь Молька

Дата публикации: 13.09.18