Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея

Здрастуйте, наші допитливі читачі, любителі креативу і екологічно чистого житла. Всім вам, мабуть, іноді хочеться виділитися перед сусідами, виготовивши що-небудь таке, незвичайне, таке, чого немає в інших, і при цьому, не загнавши свою кредитку в мінус. Якщо б не останній пункт, завдання б не стояла і виїденого яйця.

Виробники будівельних матеріалів завжди в пошуку, як нових ідей, так і продуктів для їх реалізації, заробляючи на цьому мільйони. Але чесній людині, дуже важко встигнути за модою, а тому в пошуках цікавинок нам простіше і головне дешевше звернутися до досвіду предків. Раз вони знаходили на той чи інший матеріал кошти, значить і нам він буде по кишені. Заінтриговані?

Але не будемо далі тягнути. Героєм нашого сьогоднішнього огляду знову буде дерево, а темою дах з дощок внапуск. Таку ще називають «Американка» або «Тес».

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Зміст

  1. Якими бувають дерев'яні дахи
  2. Плюси і мінуси дахів з дерев'яних дощок
  3. Дах з горизонтальних дощок
  4. Дах з вертикально покладених дощок

Якими бувають дерев'яні дахи

Якщо провести жорстку класифікацію, то всі дерев'яні дахів можна розділити на три великі групи.

Дерев'яна черепиця

Перша з них — це даху, виготовлені з безлічі невеликих дерев'яних фрагментів, черепиці. Подібні з'явилися на вулицях порівняно не так давно і є креативним віднайденням любителів натуральних матеріалів. Однак до теми нашої сьогоднішньої розмови вони не мають ніякого відношення.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Даху з поперечною дошки

Друга група — це дощані дерев'яні покрівлі, в яких укривний пиломатеріал розташовується перпендикулярно до крокв. Водонепроникність досягається за рахунок особливої прихильності укривного матеріалу, коли верхня дошка завжди наповзає на низ лежить. Подібні системи були широко поширені в країнах північної Америки, звідки й одержали свою назву, «Американка».

Даху з поздовжніх дощок

Зовсім інший принцип закладений в покрівельних системах з поздовжньо покладеної дошки. Тут матеріал потрібно вкладається у два шари і обов'язково в розбіг, та ще й ретельно підбирати сам малюнок зрізу. У старовину заготовки для цього поштучно тесали сокирою, саме тому розглянуту дерев'яну покрівлю і називають «Тесом».

Як бачите, дах з дошки, це не дивацтво, а цілком життєздатна і перевірена часом технологія, що має свою історію, свої достоїнства і недоліки. До речі, про них ми зараз і поговоримо.

Плюси і мінуси дахів з дерев'яних дощок

Хтось використовує дошки для навісу, інші не проти були б укрити деревом і зовсім цілий будинок, а треті з жахом дивляться, як на перше, так і друге, не розуміючи таких дивацтв і також залишаються по своєму праві.

Справа в тому, що дошка як укривний матеріал — це дуже стильно і красиво, а ще «історичним» і моторошно єднає з природою, але не дуже практично і ненадійно. Але по порядку. Почнемо з плюсів.

Оригінальність

В першу чергу дах з дерев'яної дошки сьогодні вибирають ті, хто хотів би виділитися. Кому набридла рутина і одноманітність сучасних покрівельних матеріалів.

Якщо звернутися до статистики, рідше дерев'яної покрівлі можна побачити тільки кам'яну. Дивовижна дах з очерету і те зустрічається на кілька порядків частіше. Якщо ви укроете будинок тесом, то зможете бути впевнені, що у сусідів такий обновки точно не буде.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Міцність

Порадують дошки і своєю міцністю. З тієї ж американці можна спокійно ходити без побоювання чогось там поламати, погнути або подряпати. З тим же профнастилом, або навіть азбестоцементним шифером такої впевненості бути не може. Зате приводів прогулятися по даху може знайтися достатньо.

Екологічна чистота

Дерево традиційно вважається одним із самих чистих і безпечних для людської життєдіяльності будівельних матеріалів, переплюнувши в цьому сенсі навіть керамічну глину. Напевно, саме цей факт і реанімував, чесно кажучи, вже порядком забуту і непрактичну технологію.

Краса

Ну і чого гріха таїти, покрівля з дощок — це красиво. Принаймні, поки вона нова. Така чудово впишеться в будь-який дерев'яний стиль, і не буде дратувати своєю штучністю. Правда це все ненадовго і потрібно бути готовим до того, що блиск дуже скоро покриється мохом.

Але це була лише верхівка айсберга. Той дивовижний перелив крижинок, що ширяє над океанською поверхнею, захоплюючи погляд. Все ж проблеми до пори до часу заховані в глибинах, але саме вони і мають вирішальне значення.

Недовговічність

Ви можете прочитати в який-небудь літературі, що тесовые даху служили своїм господарям за сто років і це правда. Але від сучасної, навіть пройшла камерну сушку дошки таких подвигів чекати не доводиться.

Слід розуміти, що у випиляного, а не відколотого вздовж волокон матеріалу зовсім інші властивості. Порушення деревної структури, зовсім не додає йому довговічності.

Запишіть сюди зміна клімату і невміння правильно доглядати за таким примхливим продуктом. У підсумку ви отримаєте цілком реальні десять, ну нехай п'ятнадцять років служби. І то, це практично ідеальний варіант.

Влагобоязнь

Дуже дивне властивість для покрівельного матеріалу, особливо якщо згадати що дах якраз таки і створюється для захисту від негоди. Але між тим дерево дійсно боїться вологи.

Ні, проливний дощ йому байдуже, якщо дошки після нього зможуть швидко висохнути. Але якщо будиночок знаходиться десь в тіні, на його даху скупчуються опале листя і з'явився мох – гниль довго чекати не доведеться.

А ще згадаймо, що грибниця цього грибка тільки посилює поглинання вологи, так що процес руйнування в подібних випадках протікає в геометричній прогресії. Тиждень тому у вас було сухо і красиво, а сьогодні зі стелі падають нерідкі краплі.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Дорожнеча

Якщо ви вважаєте дерев'яну покрівлю дешевої — спустіться з небес в реальність. Це наші праотці і прадіди могли дозволити собі рубати дерево в найближчому лісі на халяву хоч кожен рік, сьогодні ж пиломатеріал потрібно купувати, притому оцінюється він подорожче сталі або пластику.

А якщо додати сюди ще й той факт що через не дуже тривалий термін життя розглянуте покрівельне покриття доведеться незабаром перестилати, то вартість останнього можна сміливо подвоїти.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Погодьтеся, щоб не злякатися таких доводів, потрібно бути справжнім естетом. Але якщо ви з таких і хочете змайструвати дах з дерев'яних дощок своїми руками, не поспішайте закривати наш сайт. Читаємо далі і ви дізнаєтеся, як домогтися бажаного.

Дах з горизонтальних дощок

Найбільш простий у виготовленні є даху з горизонтально покладених деревин. Тут дійсно немає ніяких заморочок. При бажанні для роботи підійде навіть необрізний пиломатеріал, що додасть готовому приміщенню деяких первісний шарм. Хоча таки краще використовувати добре висушену обрізну дошку розміром 150×20 мм, хвойних порід дерева, ялина, сосну або ялицю.

У класичному варіанті дошки прибивають безпосередньо до крокв, без будь-яких мембран або плівок, але ми рекомендуємо спочатку затягнути скати вітрозахистом, а вже потім братися за молоток. Тільки пам'ятайте: плівка між стропилинами повинна трохи провисати інакше покрівельний матеріал згниє.

Тепер про саму укладанні.

Перша дошка найнижча повинна лежати під тим же кутом до горизонту, що і самі стропила і прибиватися до останніх двома цвяхами.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Але вже для наступної вибирають таке становище, щоб вона сантиметрів на п'ять наползала на попередню. Виглядає це ось так.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Подібним чином забивають обидва ската, залишаючи незайманим тільки коник.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Останній формується з двох підрізаних дощок, завершивши, таким чином, всю покрівлю.

Подібний метод створення даху, дійсно вважається самим простим і не вимагає особливих столярних навичок, а от з вертикальною укладанням доведеться повозитися набагато довше.

Дах з вертикально покладених дощок

Ну а тепер власне подивимося, як зробити покрівлю з вертикально покладених дощок. Спочатку може здатися, що і у цієї технології немає нічого складного, але це тільки на перший погляд.

Наші предки дуже добре знали, яка саме дошка йде на таку дах, вміли її виготовляти і калібрувати. Сьогодні ж ці знання втрачені і дуже мало хто знає, наприклад,що річні кільця при висиханні прагнуть випрямитися, вигинаючи, таким чином пиломатеріал у лоток. Саме на цій властивості дерева і грунтується вся розглянута технологія.

Отже, для початку підготуйте сам кроквяний скелет, створивши на ньому решетування з п'ятдесятою дошки з кроком приблизно в метр, можна навіть трошки більше.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Тепер порахуйте скільки потрібно дерева, щоб зашити скат в один шар, відберіть необхідну кількість дощок і, звертаючи увагу на малюнок зрізу. За допомогою фрези виберіть ближче до торців дошки невеликі поглиблення, при цьому робити це потрібно на дальній від серцевини площині. Коли заготовки підсохнуть і дошки вигне, вирізані жолоби вийдуть всередині лотка.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Але це буде потім, а поки орієнтуючись на наступний фото-малюнок, зашейте підготовленими дошками весь скат.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Наступна партія заготовок готується по діаметрально протилежним принципом. Тобто, поглиблення вирізаються вже на ближній до серцевини площині, тобто, з часом вони вийдуть на зовнішній межі лотка.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Ну і, як ви, напевно, вже здогадалися, ці дошки потрібно прибити таким чином, щоб вони перекривали шви попереднього ряду.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

до Речі, не дивуйтеся, що в нас на малюнку дошки вже вигнуті. Перші кілька років після монтажу, вони будуть дуже навіть рівними, процес деформації матеріалу пройшла камерну сушку не такий вже і швидкий.

Останнім штрихом покрівлі знову-таки буде коник. Він формується з двох звичайних дощок. Без орієнтації на їх вік або малюнок зрізу. Лише б у них не було випадаючих сучків.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

Звичайно, в конструкції даху передбачені і вітрова, лобова дошка, що в якості прикраси можуть бути різними, але подібні елементи, як і кроквяні ноги, зустрічаються у всіх покрівельних системах, про яких ми, до речі, неодноразово писали, а тому сьогодні завантажувати додатковою інформацією ми вас, наші читачі, не будемо. А в якості епілогу пропонуємо просто подивитися фотографії красивих будинків з дахами з дерев'яних дощок.

Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-Дах з дошки, дивацтво або нова креативна ідея-

На цьому ми прощаємося з вами. До побачення і до зустрічей на сторінках Сайту про дачу.

Василь Молька

Дата публикации: 12.09.18